Genel

Yoğun Egzersizden Kurtulmanın En Önemli 4 Yönü

Herkes egzersizden sonra aldığınız olumlu duygulardan, enerjik hissettiklerinden ve bu endorfinlerin vücutlarında acele ettiğinden bahseder, ancak gerçek şu ki, çok fazla egzersiz yapan birçok insan bir kamyon tarafından vurulduğunu hissediyor! Egzersiz bir stresör olmalı ve vücudunuza zarar verir, bu da fizyolojik bir tepkiye neden olur.Ağır ağırlıkları kaldırmak vücudunuza bir dahaki sefere durumla başa çıkmaya hazır olması gerektiğine dair bir sinyal gönderir, bu yüzden daha güçlü veya daha verimli olursunuz. Ama çok fazla şey yaparak sorunlara neden olabiliriz.Çok yoğun egzersiz yaparsak veya çok yorucu olursa düzgün bir şekilde iyileşmemiz gerekir, ama nasıl?

Doğru Beslenme

Bu herkesin bildiği bir şey, ama kendini zor durumda hissedene kadar anlamadığın bir şey. Ne zaman kendinizi çok yorgun sonra bir yüksek yoğunluklu egzersiz değil sadece yorgun hissetmek için bir saat sonra, ama etkileri olabilir ayrılamıyorum gün sonra!Bu nedenle aşırı rejimli herhangi bir diyetten kaçınmak çok önemlidir. Gerçek şu ki, çok fazla egzersiz yaptığınızda, karbonhidratları çok fazla veya hızlı bir şekilde azaltma cazibesinden kaçınmanız gerekir, çünkü vücudunuz size teşekkür etmeyecektir. Bunun bir çözümü şudur:dinlemek için vücut, ama sana da ihtiyacım var, emin olun ki size yeterince kalori kurtarmak. Ancak bu, makro besinlerinizi dengelemek anlamına gelir.

Diyetinizde yeterli protein yoksa, kas kütlesini kaybedebilirsiniz ve çok az karbonhidratınız varsa, hayatınızın diğer bölümlerinde de iyi performans gösteremezsiniz.Protein esastır ve ihtiyaçlarınız için uygun miktarda tüketmeniz gerekir. Neyse ki, bu günlerde hareket halindeyken bunu yapabilirsiniz. Eat Protein Mağazası gibi tedarikçiler protein çubukları ve protein sarsıntıları sağlar.Ancak, çok yoğun egzersiz yaparsanız ve ertesi gün (ve hatta ondan sonraki gün) çok zayıf hissettiğinizi fark ederseniz, daha fazla yemeniz gerekir!

Düzgün Uyumak

Doğru yapmamız gereken en büyük şey uyumak.Yorucu egzersiz yapıyorsanız ancak yeterince uyuyamıyorsanız, uyku borcunuz tahakkuk edecektir. Bu, daha yoğun egzersiz yapma yeteneğinizi sınırlayacak ve düzgün bir şekilde iyileşmenizi önleyecektir. Uyku esastır, çünkü bu süre zarfında insan büyüme hormonu seviyeleriniz zirvededir. İnsan büyüme hormonu, egzersizlerinizden kurtulmanıza en çok yardımcı olacak şeydir.

Bu süreci hızlandırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır, örneğin uyumadan önce lösin tüketerek, ancak düzgün uyuduğunuzdan emin olmanız gerektiğinden bu gerekli değildir. Eğer değilseniz, o zaman hayatınızın diğer bölümlerindeki streslere bakmak zorundasınız.Endişeleriniz varsa, yapmanız gerektiğini düşündüğünüz kadar yoğun egzersiz yapmak istemeyebilir veya daha fazla iyileşme gününü hesaba katmak isteyebilirsiniz, bu da bir sonraki noktaya güzel bir şekilde yol açar…

Kendinize yeterli İyileşme Süresi Vermek

48 saat içinde egzersize geri dönmeniz gerektiğini veya kas kütlesini kaybetme riskiniz olduğunu söyleyen birçok kaynak olsa da, bu en ufak bir şekilde doğru değildir.İyileşmedeki en önemli faktör vücudunuzu dinlemektir. Ve çok yorucu bir antrenmandan geçtiğinizde, sadece iyileşmesi gereken fiziksel yönler değil, aynı zamanda merkezi sinir sisteminize de çok fazla stres attığınızı hatırlamanız gerekir.Sinir sisteminizin iyileşmesi çok daha uzun sürebilir. Bazıları sinir sisteminin iyileşmesinin 48 saat sürdüğüne inanıyor ama egzersiz yaptıktan sonra hayatında neler olduğuna bakman gerekiyor.Ve bu yüzden ek iyileşme günleri kötü bir şey değildir.

İyileşmek için 7 güne kadar ihtiyacınız olabilir ve bazı durumlarda daha uzun sürmeniz gerekebilir.Ancak en önemli faktör iyileşme süresidir, çünkü yalnızca yüzde 90 oranında iyileşirseniz ve daha sonra egzersize geri dönerseniz, vücudunuza en iyi şekilde çalışma fırsatı vermezsiniz, bu da hedeftir. Tek yapmaları gereken meyvelerini egzersiz tutmak, ama bu durum böyle değil birçok kişi inanıyorum. Vücudunuz daha güçlü iyileşmek için tasarlanmış bir makinedir, ancak yalnızca yeterli zaman verirseniz.

Masajların Dahil Edilmesi

Herhangi bir sporcunun spor masajı yaptığını gördüyseniz, bu kesinlikle yapabileceğiniz bir şeydir, çünkü kaslardaki gerginliği hafifletir ve sizi yeterince rahatlatır, böylece antrenmanınızdan sonra inanılmaz derecede stresli hissetmezsiniz.Haftada bir kez spor masajı yaptırmayı deneyebilirsiniz, ancak bunu evde de yapabilirsiniz.

En iyi şekilde yapmak için bu almak için bir köpük rulo hangi yardım edin ve belirli gerilim puan.Bu özellikle ağır bir ağırlık kaldırıyorsanız ve omuz veya dizinizle ilgili bir sorun fark ederseniz kullanışlıdır. Bir köpük silindirine ek olarak, derin doku masajına benzer şekilde çalışan bir masaj tabancası kullanabilirsiniz.

Egzersiz yapmaya devam etmemiz gerektiğini düşündüğümüz bir çağda yaşıyoruz ya da geride kalıyoruz.Haftada 50 saat çalışan ve bir süre sonra spor salonuna gitmeye çalışan insanlar, haftada üç kez aşırı eğitimin etkilerinden muzdarip olacaklar. Yorucu ve yoğun egzersizler daha güçlü ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olsa da, iyileşmenin bulmacanın en önemli parçası olduğunu unutmamalısınız. Egzersiz sadece bir uyarıcıdır; iyileşme sırasında daha güçlü, daha sağlıklı ve kilo vereceksiniz!


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu