Genel

Vegan Omega 3 Takviyeleri: Bitki Temelli İlerlemenin 3 Nedeni

Eğer vegansanız, muhtemelen vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almanın zor olabileceğini biliyorsunuzdur.Omega 3 yağ asitleri, kalp ve beyin sağlığı için gerekli oldukları gibi istisna değildir:

  • İnflamasyonu azaltmak
  • Bilişsel işlevlerin geliştirilmesi
  • Göz sağlığını korumak
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Sorun, vücudun omega 3 yağ asitlerini kendi başına üretememesidir, bu yüzden bunları yiyecek veya takviyelerle elde etmeniz gerekir.Ancak, her ikisi de vejetaryen olan ve olmayan veganlar sık (yağ asitlerinin) yağ asitleri EPA ve (Gamma linolenik asit) DHA için günlük ihtiyaçlarını eksik kalıyor.

Balık yağı takviyeleri uzun zamandır boşluğu kapatmanın popüler bir yolu olmuştur, ancak bitki bazlı bir diyet yapıyorsanız ‘menüden çıkarlar’. Her ne kadar, büyük sürdürülemezlik ve olası kirlenme de dahil olmak üzere balık yağı ile ilişkili birçok sağlık ve çevresel risk göz önüne alındığında, aynı derecede iyidir [1].

Neyse ki, bitki bazlı alternatifler giderek daha fazla kullanılabilir hale geliyor ve omega 3’ün tüm sağlık yararlarını dezavantajların hiçbiriyle sağlamıyor.

Bu blog yazısında, günlük takviye rutininizin bir parçası olan bitki bazlı bir omega 3 takviyesi yapmayı düşünmeniz gereken üç nedenden bahsedeceğiz.

İçeri dalalım.

1. Bitki Bazlı Daha Çevre Dostudur

Uzun yıllar boyunca, balık yağı takviyeleri uygun bir omega 3 kaynağı kaynağı olmuştur, ancak diyet eğilimlerindeki son değişimler bitki bazlı kaynaklara geçişi teşvik etmektedir.

Bir anahtar neden? – çevresel kaygılar.Balık yağları genellikle hassas okyanus ekosistemlerine zarar verebilecek ve tüm balık popülasyonlarının yok olmasına yol açabilecek dip trolü gibi balıkçılık yöntemleriyle elde edilir.

Bitki bazlı omega 3 besin takviyeleri, balık yağı ile aynı çevresel risklere sahip olmayan sürdürülebilir ve çevre dostu bir omega-3 kaynağı sağladıkları için dünya için olumlu bir fark yaratır.

Ayrıca, bitki bazlı seçenekler vegan ve zulümsüzdür, bu da onları etik nedenlerden dolayı hayvansal ürünlerden kaçınmak isteyenler veya balık yemeyi veya balık yağı bazlı takviyeleri tüketmeyi sevmeyenler için mükemmel bir seçimdir.

2. Vegan Omega 3 Takviyeleri Sağlığınız için Çok Daha Güvenlidir

Yıllar boyunca, balık yağı takviyeleri kalp sağlığını ve bilişsel işlevi iyileştirmenin güçlü bir yolu olarak müjdelendi.Bununla birlikte, son çalışmalar balık yağı takviyelerinin etkinliğini sorguladı ve bazı uzmanlar güvenlikleriyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Alternatif olarak, bitki bazlı omega 3 takviyeleri artık sağlığı iyileştirmenin güvenli ve etkili bir yolu olarak ortaya çıkıyor.Bu takviyeler genellikle omega 3 yağ asitlerinin en bol ve uzun ömürlü kaynaklarından biri olan alglerden elde edilir.

Balık yağı takviyelerinin aksine, bitki bazlı bir ürün seçerken cıva ve diğer toksinlerle potansiyel kirlenme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.Bunun nedeni, algler gibi vegan kaynaklarının balıklarla aynı çevresel kirleticilere maruz kalmamasıdır. Ayrıca aracıyı veya ‘orta balığı ‘ etkili bir şekilde keserler!balıkların en başta omega 3’lerini aldıkları yer olduğu için.

3. Vegan Omega 3 Takviyelerinin Daha Az Yan Etkisi Vardır

Bitki bazlı omega-3 takviyeleri, insanlar balık yağı takviyelerinin potansiyel yan etkilerinin daha fazla farkına vardıkça giderek daha popüler hale geliyor.

Balık yağı takviyelerinin iltihaplanmayı azalttığı ve kalp sağlığını iyileştirdiği gösterilmiş olsa da [2], balık burpları ve gastrointestinal sıkıntı gibi hoş olmayan yan etkilere de neden olabilirler.Bu, daha önce tartıştığımız kirletici kaygılara ek olarak.

Öte yandan, vücut genellikle bitki bazlı Omega 3 takviyelerini daha az yan etki ile daha iyi tolere edebilir.

Aslında, genellikle ‘balık’ tatları ve gastrointestinal rahatsızlıkları olmadıkları için övülürler.Bitki bazlı omega-3 takviyeleri tipik olarak alglerden ve diğer bitkilerden elde edilir ve bu yan etkilere neden olma olasılıkları çok daha düşüktür.

Ayrıca, omega tabanlı yüksek kaliteli bir bitki–3 takviyesi inflamasyonu azaltmak ve kalp sağlığı geliştirmeye balık yağı takviyeleri kadar etkili olabilir.Sonuç olarak, balık yağı ile ilgili olumsuz yan etkileri olmadan omega-3’ün birçok sağlık yararları biçmek isteyen insanlar için idealdir.

Son Düşünceler

Yani, işte var-vegan omega 3 takviyelerine geçmek ve sağlığınıza ve çevreye zararlı balık yağı takviyelerine elveda demek için üç iyi neden!

Şimdiye kadar, günlük omega 3 dozunuzu almanın ne kadar hayati olduğunun farkında olmalısınız. Ancak yağlı balıkları sevmiyorsanız veya yiyemiyorsanız veya balık yağı ile ilişkili sürdürülebilirlik ve sağlık riskleri konusunda endişeleriniz varsa, bunu yalnızca diyetinizden yapmak zor olabilir.

Vegan olsanız da, Performance Lab Omega 3 gibi yüksek kaliteli bitki bazlı bir omega-3 takviyesi, düzeltmenizi almanın en iyi yoludur.Bu yüzden :

  • Çevre dostu: Algler büyük ve oldukça sürdürülebilir bir biyokütle kaynağıdır.
  • Ultraclean: Balık yağı cıva, ağır metaller, PCB’ler veya toksik kirleticiler içermez.
  • NutriGels® ‘ de teslim edildi: dünyanın ilk vegan, carrageenan içermeyen softgelleri

Bu nedenle, sağlığınız için çevre için olduğu kadar faydalı bir vegan omega-3 takviyesi arıyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın!

Sürdürülebilir, çevre dostu ve bilim tarafından desteklenen-bu konuda sevilmeyecek ne var?!

Referanslar

  1. Jenkins, D., Sievenpiper, J., Pauly, D., Sumaila, U., Kendall, C. ve Mowat, F., 2009. Balık yağlarının kullanımı için diyet önerileri sürdürülebilir midir?.[çevrimiçi] Şu adreste mevcuttur: <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2653584/> [Erişim tarihi: 29 Mart 2022].
  2. Li, Zhi-Hao.Çalışmaya göre,” Alışılmış Balık Yağı Takviyesinin Kardiyovasküler Sonuçlar ve Tüm Nedenlere Bağlı Mortalite ile İlişkileri: Geniş Popülasyona Dayalı bir Kohort Çalışmasından Elde Edilen Kanıtlar”. BMJ, 4 Mart. 2020, www.bmj.com/content/368/bmj.m456.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu