Kadın

Uyumanıza Yardımcı Olmanın 7 Doğal Yolu-Sağlıklı Yaşam Sanatı

Bazı insanlar sadece doğal olarak iyi uyuyanlardır. Yatağa sürünebilir, ışıkları kapatabilir ve birkaç dakika içinde rüya diyarına sürüklenebilirler. Ne yazık ki geri kalanımız için uyku o kadar kolay gelmiyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, çoğu yetişkinin gece başına yedi ila dokuz saat kapalı göze ihtiyacı var-ancak üç kişiden sadece biri bunu alıyor.

İyi bir gece uykusu için çaresizseniz, uyku için doğal ilaçlar daha kaliteli bir erteleme elde etmenin bir yoludur.Uykunuzun kalitesini ve miktarını iyileştirmenin yedi doğal yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Ağırlıklı Bir Battaniye İle Rahatlayın

Geceleri beynini kapatmakta zorlanıyor musun? Endişeli düşünceleriniz sürekli olarak iyi bir gece uykusuna engel oluyorsa, ağırlıklı bir battaniyeyle uyumayı deneyin. Bu terapötik battaniyeler, stresi eritme ve daha iyi bir gece dinlenmesini destekleme yetenekleri sayesinde son yıllarda popülerlik kazanmıştır.Battaniyenin ağırlığı vücuda hafif bir baskı uygulayarak solunum ve kalp atış hızınızın yavaşlamasına neden olan sinir sistemi tepkilerini ortaya çıkarır. Ağırlıklı battaniyeler ayrıca geceleri savurmayı ve dönmeyi bırakmanıza yardımcı olabilir, böylece hareketsiz uzanabilir ve daha derin bir uykuya dalabilirsiniz.

Yatmadan Önce Yoga Yapın

Dengeyi ve esnekliği geliştirmekten sırt ağrısını hafifletmeye kadar, yoga sağlık yararları ile doludur. Listeye ekleyebileceğiniz başka bir avantaj mı? Daha iyi bir gece uykusu. BMC Psikiyatri’de yayınlanan 2020 tarihli bir incelemeye göre, yatmadan önce yoga yapmak daha erken yatmanıza ve uykunuzun kalitesini artırmanıza yardımcı olabilir.

Yoga uykusuzlar için harika bir egzersizdir çünkü vücudu ve beyni rahatlatır, düşmeyi ve uykuda kalmayı kolaylaştırır.Faydaları elde etmek için bir yoga dersi almayı veya YouTube’da farklı yoga stillerini denemeyi düşünün.

Akşam Işığına Maruz Kalmayı En Aza İndirin

Kulağa açık gelebilir, ancak yatak odanızı güzel ve karanlık tutmak iyi bir gece uykusu çekmenin anahtarıdır.Parlak ışığa maruz kaldığınızda, beyniniz uyanıklığınızı artıran hormonları serbest bırakır. Karanlığa maruz kaldığınızda, beyniniz sizi uykulu yapan hormonları serbest bırakır.

Akşamları ışığa maruz kalmayı en aza indirmek için yatak odanıza karartma perdeleri takmayı düşünün.(Ek bir bonus olarak, yaz aylarında enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olurlar.)

Ayrıca ağırlıklı bir uyku maskesi takabilirsiniz. bed.In yapay ışığı engellemenin yanı sıra, bu lüks uyku maskeleri uykuya dalmanıza yardımcı olmak için yatıştırıcı bir baskı sağlar.

Melatonin Takviyeleri Alın

İster gece geç saatlere kadar geçirdiniz, ister jet lag ile uğraşıyor olun, sirkadiyen ritmimizi atabilecek pek çok şey var. Melatonin takviyeleri veya uyku sakızları vücudunuzun “sıfırlanmasına” ve tekrar yoluna girmesine yardımcı olmanın kolay bir yoludur.

Beyindeki epifiz bezi tarafından üretilen bir hormon olan melatonin, vücudunuzun uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemesiyle bilinir.Melatonin seviyeleri, ışık seviyeleri düştükçe akşamları doğal olarak yükselir ve vücudunuza uykuya hazırlanmak için sinyal verir.

Herhangi bir takviyede olduğu gibi, bu doğal uyku yardımını almadan önce doktorunuza danışmak isteyeceksiniz.

Aromaterapiyi Deneyin

Uçucu yağlara genellikle şüpheyle bakılır, ancak bu konsantre bitki özleri bilim tarafından desteklenir. Aslında, çok sayıda çalışma, bazı kokuların insanların ruh hallerini etkileyebileceğini ve uyumalarına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Tüm uçucu yağlardan, lavanta esansiyel yağı belki de en iyi uykuya neden olan faydaları ile bilinir. Sleep, Science and Practice’de yayınlanan 2020 tarihli bir çalışmada araştırmacılar, lavanta ve nane kokusunun kalp hastalarında uykuyu iyileştirebileceğini buldular. Başka bir çalışmanın sonuçları, lavanta, papatya ve neroli esansiyel yağlarının bir karışımının yoğun bakım hastalarında anksiyeteyi azaltmak ve uyku kalitesini iyileştirmek için yararlı olabileceğini göstermiştir.

Uyku için uçucu yağlar çeşitli şekillerde kullanılabilir.Örneğin, yatmadan önce, bileklerinize ve boynunuza gerekli bir silindir şişesi uygulayın. Kokuyu yatak odanıza yayan bir difüzöre birkaç damla lavanta esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz.

Ter Dökmek

Son zamanlarda fitness rutininize topu düşürüyorsanız, buna geri dönmek için bunu dostça hatırlatıcınız olarak düşünün.Çok sayıda çalışma, egzersizin, özellikle orta ila kuvvetli egzersizin uyku kalitesini artırabileceğini göstermiştir.

İlginç bir şekilde, araştırmacılar uyku ve egzersizin çift yönlü bir ilişkiye sahip olduğunu bulmuşlardır (yani, biri diğerini etkiler). İyi bir gece dinlendiğinizde, bir dahaki sefere hareket etme ve fiziksel olarak aktif olma olasılığınız daha yüksektir day.So ayakkabılarını bağla ve sokağa çık.

Diyetinize Birkaç Değişiklik Yapın

Hepimiz biliyoruz ki kafein, imkansız olmasa da, iyi bir gece geçirmeyi zorlaştırabilir sleep.It bu nedenle çoğumuz akşamları değil sabahları kahve veya çay içmeyi tercih ediyoruz. Ancak kafein, diyetinizin iyi bir gece uykusu şansınızı mahvedebilecek tek parçası değildir.

Uykunuzu iyileştirmek istiyorsanız, bu uyku bozucu yiyeceklerden uzak durun:

  • Şeker-Yüksek miktarda şeker, uyku düzenlemesinde hayati bir rol oynayan önemli bir besin maddesi olan magnezyum üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
  • Alkol-Alkol yatıştırıcıdır, ancak çalışmadan sonra yapılan çalışma uyku kalitesini engelleyebileceğini ve gece uyanışlarını artırabileceğini göstermektedir.
  • Baharatlı yiyecekler – Yatmadan önce baharatlı bir yemek yemek vücudunuzun iç sıcaklığını yükselterek düşmeyi ve uykuda kalmayı zorlaştırabilir.

Kendinizi daha iyi bir gece uykusuna hazırlamak için süt, yumurta ve hindi gibi yiyeceklere ulaşın.Bu gıdalar, melatonin üretimimizi artırarak uyumamıza yardımcı olan çok miktarda triptofan içerir.

* işbirlikçi yazı


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu