Kadın

Uyku Apnesi-Diş Hekiminiz Nasıl Yardımcı Olabilir

Hiç gecenin bir yarısı nefes nefese uyandın mı? Eğer öyleyse, sana acı olabilir uyku apnesi, bir ortak uyku bozukluğu arasında Amerikalılar.Bazı tahminlere göre, şu anda 20 milyondan fazla Amerikalı bu rahatsızlıktan muzdarip.

Her ne kadar yaygın olsa da, hafife alınacak bir şey değil.Yeterince uyku almak değil, günlük yaşam üzerinde önemli bir etkisi, potansiyel hasarı en basit görevleri bile sırasında ortaya çıkan olabilir. Neyse ki, bir bebek gibi uyku yardımcı olabilir uyku apnesi diş tedavisi yoktur. Eğer daha fazla öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bunun İçin Ne Yapmalıyım?

Uyku apnesinden muzdarip insanlar uyku sırasında birkaç saniye nefes almayı bırakırlar, bu da horlamaya ve boğuluyormuş gibi hissetmeye neden olabilir.Çoğu zaman, oksijen eksikliği onları uyandırır ve uykusuz gecelere neden olur. Yeterince uyuyamamak kendi başına ciddi bir sorun olsa da, tek sorun bu değil.

Solunumdaki bu duraklamalar beyne daha az oksijen gelmesine neden olur ve bu da sürekli olarak gerçekleştiğinde kalp ve akciğerler gibi diğer organlara baskı yapabilir. Bu nedenle, konuyla hızlı bir şekilde başa çıkmak için o bölgeye yakınsanız, Scottsdale’de en iyi uyku apnesi tedavisini almak zorunludur.En iyi diş uzmanları bu uyku bozukluğunun giderilmesinde size yardımcı olacaktır.

İki Tip Uyku Apnesi

İki tip uyku apnesi vardır; OSA (Tıkalı Uyku Apnesi) ve CSA (Merkezi Uyku Apnesi).En yaygın tip osa’dır. Uyurken ve nefes alırken ağız boşluğunuzun bir kısmının çökmesi ile karakterizedir. Örneğin, diliniz boğazınıza düşebilir, hava akışını engelleyebilir veya septumunuz suçlu olabilir. Diş uyku uzmanları bu tip uyku apnesini tedavi edebilir.

Öte yandan, CSA, beynin vücudunuza nefes alması için sinyal göndermeyi bıraktığı nörolojik sorunlardan kaynaklanan daha karmaşık bir hastalıktır. Hangisiyle uğraştığınızı anlamak için, bir uyku çalışması ve diğer ilgili teşhis yöntemleri ile doğru bir teşhis almalısınız.

Uyku Apnesi Sağlığı Nasıl Etkiler?

Uyku apnesi, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı etkileyen çeşitli uzun vadeli sağlık sorunları riskinin artmasıyla bağlantılıdır.Bazı çalışmalara göre, bu tür uyku bozukluğu olan kişilerin, yüksek tansiyona sahip olma durumundan neredeyse iki kat daha fazladır. Sonuç olarak, kalp hastalığı ve bipolar bozukluk, depresyon ve mani gibi akıl hastalıkları geliştirme olasılıkları daha yüksektir.

Tedavi edilmezse, kronik yorgunluğa yol açabilir ve bu da iş ve sürüş sırasında yaralanma riskini artırır.Bu olayların sonuçları ölümcül olmasa da ciddi olabilir.

Diş Hekimleri Uyku Apnesini Tedavi Etmenize Yardımcı Olabilir

Ağız aletleri, diş uyku tıbbı uzmanları tarafından uyku için yeni bir tedavi olarak geliştirilmiştir apnea.An bir ağızlığa veya tutucuya benzer bir ağız cihazı, yatmadan önce ağzınıza yerleştirdiğiniz özenle tasarlanmış bir plastik parçasıdır.

Her hastanın ağzı için özel olarak üretildiğinden, cihazın doğru şekilde oturmaması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.Günümüzde piyasadaki en yaygın iki ağız aleti türü mandibular yeniden konumlandırma cihazları ve dil tutma cihazlarıdır. Sorununuzun karmaşıklığına bağlı olarak, diş hekiminiz ihtiyacınız olan dolgu türü hakkında size tavsiyede bulunacaktır.

Mandibular Yeniden Konumlandırma Ağız Cihazı

Uyurken akciğerlerinizin sürekli çalışmasını sağlamak için, mandibular yeniden konumlandırılmış bir ağız cihazı alt çenenizi öne doğru iterek çalışır.Diş uyku tıbbı alanında en sık kullanılan tedavi yöntemidir.

Dil Tutucu Ağız Cihazı

Dil tutucu ağız cihazı, dili solunum yollarını tıkayan ve nefes almayı zorlaştıran kişiler için mükemmeldir.Bu cihaz, uyurken dilinizi sabit tutma ihtiyacını ortadan kaldırır.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu