Genel

Sağlıklı Besinler Gezegen İçin Sağlıklıdır

Yiyecek üretmek, insanların gezegenle etkileşime girmesinin en temel yollarından biridir. Sağlıklı tarım uygulamaları gelişen topluluklara yol açar ve dünyayı zorlamadan üretmeye devam edebilmesi için yeniler.Kötü tarım uygulamaları ise çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Bir tüketici olarak, ne yediğiniz konusunda düşünceli seçimler yaparak sağlıklı tarım uygulamalarını destekleyebilirsiniz.Hangi diyetin insanlık ve gezegen için en iyi olduğu konusunda çok fazla tartışma olsa da, sağlıklı bir gelecek sağlamak için atabileceğiniz birkaç adım var.

İşte gezegen için de sağlıklı olan sağlıklı yiyecekleri seçmek için beş ilke.

1. Bütün Meyve Ve Sebzeleri Yiyin

Göz alıcı görünmese de, bol miktarda meyve ve sebze yemek vücudunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Bitkiler, hastalıklarla savaşan ve vücudunuzu eski haline getirmek için çalışan phytonutrients olarak bilinen doğal kimyasallar içerir.Çeşitli meyve ve sebzeleri yemek vücudunuzu en iyi şekilde çalışmaya hazırlar.

Organik olarak yetiştirildiğinde, meyve ve sebzeler düşük çevresel etkiye sahiptir. Besin üreten bitkiler de besin maddelerini toprağa geri gönderir ve hızla ayrışır.Birçok bitki mahsulü, ekosisteme bir bütün olarak fayda sağlayan arı tozlaşmasına dayanır. Kimyasal madde kullanmadan ürün rotasyonu ve haşere kontrolü uygulayan çiftçiler, çevreye karşı değil çevreyle çalışıyorlar.

2. Fazla Yiyecekleri Kompostlayın

Amerika’da gıda arzının %30-40’ının hiç yenmediği tahmin ediliyor. Bu atıkların bir kısmı endüstriyel düzeyde gerçekleşirken, birisinin evine götürüldükten sonra çok fazla yiyecek bozulur veya atılır.Çürümüş veya fazla yiyecekleri atmak yerine kompostlamak, çevreye ve kendi sağlığınıza yardımcı olmanın başka bir yoludur.

Bitki maddesi kompostlama için mükemmeldir, ancak yumurta kabukları dışındaki hayvansal ürünlerden kaçınılmalıdır çünkü bakteri yetiştirebilir ve zararlıları çekebilirler. Yüksek kaliteli kompost gübre için, pestisitlerle püskürtülen herhangi bir şeyi dahil etmekten de kaçınmalısınız.Kompostlama, atıkları azaltmak ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları uygulamak için çevre dostu bir yoldur.

3. İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Yüksek oranda işlenmiş gıdalar sağlığınız için kötüdür, ancak çevre üzerinde de bir takım etkileri vardır.Şarküteri eti gibi işlenmiş etler genellikle antibiyotik ve büyüme hormonları verilen ineklerden elde edilir. Bu kimyasalların yutulması sağlığınıza zarar verebilir ve bazı çalışmalar işlenmiş etlerin kansere neden olabileceğini bile göstermektedir.

Sağlığınız için yapabileceğiniz en etkili seçeneklerden biri, yüksek oranda işlenmiş ürünleri diyetinizden çıkarmaktır.Buna tahıllar, şeker, et ve süt ürünleri dahildir. Sadece vücudunuzu korumakla kalmayacak, aynı zamanda çevreye kimyasallar ve koruyucular getiren tarım uygulamalarına verdiğiniz desteği de azaltacaksınız.

4. Organik, Otla Beslenen Sığır Eti Seçin

Kırmızı etin hem insan hem de çevre sağlığını nasıl etkilediği konusunda birçok tartışma var.Bazı kanıtlar, hayvancılığın küresel ısınmaya katkıda bulunduğunu öne sürerken, diğerleri sürdürülebilir tarım uygulamalarının aslında sera gazı emisyonlarını azalttığını iddia ediyor. Bazı yetkililer kırmızı etin kansere neden olduğuna inanırken, diğerleri insanların onsuz sağlıklı olamayacağını söylüyor.

Çevresel bir bakış açısıyla, hayvancılık sürdürmek için arazi ve kaynakların bir sürü alır. Bununla birlikte, doğal kaynaklar, bazı bölgelerde besin bakımından zengin hayvancılığın yetiştirilmesi için ekinlerin ekilmesinden daha uygundur.Uzmanlar, et kalitesinin insan sağlığında en önemli faktör olduğu konusunda hemfikirdir. Organik, otla beslenen et yemek, koruyucular ve diğer kimyasallarla bağlanmış sığır eti yemekten çok daha sağlıklıdır.

5. Yerel Değil, Global Düşün

Sera gazı emisyonları için birincil yolu tarım katkıda bir ulaşım yoluyla. Yerel olarak yetiştirilen yiyecekler için alışveriş yapmayı seçerek, yerel ekonominizi desteklerken ulaşım ihtiyacını azaltabilirsiniz.Küçük çiftçiler de kendi bitkileri üzerinde kimyasal ilaç kullanmak için daha güvenli yiyecek ve kompost yemeklerini yapmak daha az olasıdır.

Tarımsal uygulamaların küresel ölçekte etkisini göz önünde bulundurmak önemli olsa da, bir alanda sağlıklı bir çevreyi destekleyen şey, başka bir alan için çalışandan farklı olacaktır.Sürdürülebilir yerel tarımı desteklemek, dünya çapında çevre dostu tarım yöntemlerine yapabileceğiniz kişisel bir katkıdır.

Sağlıklı Bir Yarına Yatırım Yapın

Sağlıklı besinler söz konusu olduğunda, insan ve çevre sağlığı el ele gider.Sağlıklı seçeneği seçmek artık her zamankinden daha çekici. Sağlığınıza yatırım yapmak ve daha sağlıklı bir gelecek için sürdürülebilir tarımı desteklemek için bu beş öneriyi izleyin.

Yazarın Biyografisi

Jane bir çevre yazarı ve şirketin kurucusu ve genel yayın yönetmenidir. Environment.co sürdürülebilirliği ve çevre dostu yaşamı kapsadığı yer.


İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu