Genel

PVC ZEMİN KAPLAMA NASIL YAPILIR?


PVC zemin kaplaması son dönemde kişiler tarafından oldukça tercih edilmeye başlamıştır. Diğer yer kaplamlarına oranla bakıldığında daha dayanıklı olduğu için tercih eden kişilerin her zaman önceliği konumundadır. Dayanıklı ve su geçirmez özelliği sayesinde daha çok büyük kurumlarda kullanılan PVC kaplaması; ofislerde, otellerde, okullarda ve spor salonlarında daha sık tercih edilmektedir.

Genel anlamda bakıldığında PVC her türlü zemin ürerine uygulanabilmektedir. Zeminin yalnızca temel olarak temiz ve kuru olmasına önem verilmelidir. Çünkü PVC kaplama kişiler tarafından en çok su geçirmez özelliği sebebiyle tercih edilmektedir. Su geçirmeyen bir zemin, kaplama yapılmadan önce altında bulunan su ve kiri de içinde hapsetmektedir. Bu da kaplamanın kısa süre dayanmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda kaplamanın yapılacağı mekanın konumu da son derece önemlidir. Örneğin giriş katında bulunan bir mekana direkt olarak PVC zemin kaplaması yapılmamalıdır. Yapılması halinde yine kısa sürede hasar görecektir. Yalıtımı yapılmış mekanlarda kaplama yapmak çok daha kullanışlı olacaktır.

 

PVC Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Bir zemine PVC kaplatmak için uygun bir ortamın hazır olması gerekmektedir. Bu zemini hazırlamak, kaplamayı doğru yapmak kadar önemlidir. Uygun bir zemini hazırlamak, bizlerin bu zemini ne kadar uzun süre kullanabileceğimizi ifade etmektedir. Aksi halde diğer tüm uygulamaların yapılmasının pek bir anlamı kalmamaktadır. Örneğin; kaplama yapılacak olan zeminin nem oranına bakmak gerekmektedir. Nemin 12’den daha az olması önemli bir etkendir. Mekanın sıcaklığına da tıpkı nem gibi dikkat edilmelidir. 18 derece kaplama yapılacak alan için iyi bir derecedir.

İlk olarak kaplama yapılacak zeminin tam ve doğru ölçülerinin alınması gerekmektedir. Böylelikle ne kadar PVC ihtiyacımız olduğunu görmüş oluruz. Hazırlıklar tamamlanınca astar yapılır ve malzeme ters bir şekilde serilir. Ardından kaplama yapılacak olanın boyutuna uygun bir şekilde PVC kaplama doğru bir şekilde kesilir. Yapıştırıcı iyi bir şekilde dağılması için mala yardımı ile her yerine eşit bir şekilde dağıtılır. 10 – 15 dakika sonra PVC yerleştirilir. Son olarak artan malzemeler kesilerek hava boşluklarının oluşmamasına dikkat edilir. Böylelikle PVC zemin kaplama uygulanmış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu