Genel

Plastiğin Sağlığımız Üzerinde Ne Gibi Etkileri Vardır?

Plastik kirliliğinin çevremiz ve sağlığımız üzerinde yaygın bir etkisi vardır. Bugün plastikten tamamen kaçınmak neredeyse imkansız.Plastikler toprağı, suyu ve havayı kirletir. Ne kadar kaçınmaya çalışsak da sürekli olarak plastik kirliliğine maruz kalıyoruz.

Plastikteki bileşenler toksisite seviyelerine göre değişir.Öte yandan, çoğu plastik kanserojen, nörotoksik ve hormon bozucu kimyasallar içerir. Bu kimyasallar su şişelerinde, döşemeli mobilyalarda ve hatta yiyeceklerde bulunabilir.

Plastik tüketimi ve kirliliğin sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi vardır.Bununla birlikte, plastiğin etkilerini azaltmanın birçok yolu vardır. İyi de plastik nasıl yapıldığını bakarak sağlık arttırırken ürünleri plastik önlemek ve çevre üzerindeki etkimizi azaltmak için nasıl ayırt edebiliriz.

Plastik Neyden Yapılmıştır?

Plastiklerin insan sağlığı üzerindeki etkilerini tam olarak anlayabilmek için öncelikle plastiği oluşturan maddeleri incelemeliyiz.

Plastik yağdan yapılmıştır. Kömür, doğal gaz ve selüloz gibi organik maddeler de içerebilir. Bir son çalışmada, üzerinde 1000 kimyasallar plastik ürünler.Bu kimyasalların yüzde sekseni bilinmiyordu.

Amerikan Pediatri Akademisi, 2018’de tüketicileri bisfenoller (BPA) gibi plastikteki bazı kimyasallar ile çocuk sağlığı arasındaki bağlantı konusunda uyaran bir rapor yayınladı.Bununla birlikte, bugün birçok BPA içermeyen plastik ürün bulunmaktadır.

Plastikteki en tehlikeli bileşenlerden bazılarının tanımlanması zor olabilir çünkü bunlar her zaman açıklanmazlar. Tehlikeli bileşikler arasında dioksinler, polivinil klorür (PVC), ftalatlar, formaldehit ve BPA bulunur. Bu maddeler kalıcı organik kirleticiler olarak sınıflandırılır, yani çevrede uzun süre kalırlar ve yüksek düzeyde toksinler içerirler.

İnsan Sağlığı ve Çevre

Günümüzde plastiğin olumsuz etkileri yaşam döngülerinin çok ötesine uzanmaktadır.İster soda şişelerinde ister kozmetikte olsun, plastik tüketmenin ana etkisini sıklıkla göz önünde bulundursak da, plastiğin üretimden bertarafa kadar insan sağlığı üzerinde bir etkisi vardır. Tek başına üretim, dünya petrolünün %8’inden fazlasını gerektirir.

Plastiğin çevre üzerindeki etkisini anlamak zordur. “Pasifik Çöp Girdabı” olarak da adlandırılan Büyük Pasifik Çöp Yaması, Teksas eyaletinden daha büyüktür.

Bugün, plastiğin çevremiz üzerindeki kaçınılmaz etkisi konusunda artan bir farkındalığa sahibiz. Ancak, yol kenarındaki veya plajlarımızdaki çöplerin sağlığımız için de etkileri olduğunu unutmak kolay olabilir. Kanser, cilt hastalıkları, üreme fonksiyon bozukluğu ve kardiyovasküler hastalık gibi sağlık sorunlarının tümü plastikle bağlantılı olabilir.

İster. ancak üretim plastik ürünleri veya tüketim microplastics bizim plakalar, plastik wrecking sağlık gibi bizim ekosistemler.

Her gün 8 milyondan fazla plastik okyanuslara giriyor. Bunu her gün görmediğimiz için deniz kirliliğinin etkilerinden kaçındığımız anlamına gelmez.Bu plastiklerin balıklar kadar bizim de üzerimizde etkisi var.

Plastiğin Etkilerini Azaltmak

Plastik kirliliğine karşı konulamaz.Plastiğin günlük hayatımız üzerinde bir etkisi vardır, ancak bu etkiyi azaltmanın birçok yolu vardır. Plastik kirliliğinin çevre ve sağlığımız üzerindeki etkisini daha az tüketerek ve bunu ele alan işletmeleri destekleyerek azaltabiliriz.

1. Daha Az Satın Al

Plastik atıkları azaltmanın ilk adımı daha azını satın almaktır.Bazı maddeler plastik kullanımını gerektirse de, başlangıçtan itibaren daha az tüketirseniz hayatınızdan ne kadar plastik çıkarabileceğinize şaşıracaksınız. Karbon ayak izinizi nasıl azaltacağınızla ilgili çevrimiçi kaynakları içeren Sıfır Atık eğilimi var.

Tek kullanımlık tabakları unut.Evet, lütfen onları hayatın boyunca unut. Doğum günleri, piknikler veya yol gezileri için ayda bir kez bile kullanırsanız, bu gerçekten harika.Bununla birlikte, her seferinde bunlardan kaçınmak sıfır atık eğilimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Toksik olmayan hafif ve plastik plakalara mükemmel alternatifler olan çok çeşitli çevre dostu yeniden kullanılabilir setler vardır.

2. Gıda Depolama Alternatiflerini Bulun

Özellikle mutfakta plastik alternatifleri markette bulmak çok daha kolay hale geliyor.Geri dönüştürülmüş malzemelerden, camdan veya paslanmaz çelikten yapılmış gıda saklama kaplarının kullanılması, yiyeceklerinizdeki plastik miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Gereksiz Ambalajlardan Kaçının

Diş macunu ve şampuan gibi günlük ürünler söz konusu olduğunda, plastik standartlarına alternatifler arayın. Birçok kişisel ürün savurgan ambalaj olmadan satın alınabilir veya belirli projeleri kendi ellerinizle yapabilirsiniz.

4. Sürdürülebilir Şirketlere Destek

Deniz Eğitim Derneği, Atlantik Okyanusu’nda kilometrekare başına 580.000’den fazla plastik parçası olduğunu hesapladı. Yenilikçi şirketler, milyonlarca liralık okyanus plastiğinin geri kazanılması ve yeni ürünlere dönüştürülmesi de dahil olmak üzere okyanus kirliliğine kendi çözümlerini buluyorlar.

5. Araştırmanı Yap

Bizi etkileyen plastikleri genellikle gıda ambalajlarında, kaplarda, su şişelerinde ve tek kullanımlık çatal bıçak takımlarında mevcut olarak düşünürüz. Ancak plastik, vinil giysiler, boya, yatak takımları, döşemeler ve tencere eşyaları dahil olmak üzere daha az bilinen birçok üründe bulunur.Hayatınızda potansiyel olarak toksik plastiğin nerede olduğu konusunda kendinizi eğiterek tüketiminizi daha iyi yönetebilirsiniz.

Plastiğin sağlığımız üzerindeki etkisi önemlidir.Bununla birlikte, tüketimimizi plastikten uzaklaştırmak ve daha sağlıklı alternatiflere doğru kaydırmak için güçlü bir itme var. Plastiğin sağlığımız üzerindeki etkisini azaltarak çevresel etkilerini azaltabiliriz. Plastik tüketimimizde küçük ve anlamlı değişiklikler yapmak daha sağlıklı, plastiksiz bir gelecek yaratabilir.

Yazarın Biyografisi

Emily, koruma ve sürdürülebilirliği kapsayan serbest yazardır. Sen-ebilmek okumak onun blog, Koruma Millet, daha çok onun işi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu