Genel

Plantar Fasiit Tedavileri Etkili midir?

Sabah ilk adımlarınız ayağınızı mı yoksa topuğunuzu mu incitiyor? Hiç Plantar Fasiit teşhisi kondu mu? Plantar Fasiit tedavilerini duydunuz mu?

Plantar Fasiit ağrılı olabilir ve mümkün olan en kısa sürede etkili tedavi almak en iyisidir.Ayak ve topuk ağrınız için uygun tedavi ağrının nedeni ve şiddetine göre belirlenir. Plantar Fasiit ağrısının çeşitli etkili tedavi seçeneklerine karşı şansı yoktur.

Plantar Fasiit Nedir?

İnsan anatomisinde, ayağın tabanı, yani ayağın alt yüzeyi, Plantar alan olarak adlandırılır. Bu nedenle Plantar Fasiit, vücudun tabanının bir durumudur. foot.It ayak tabanının altından geçen bowstring benzeri bağ olarak da bilinen Plantar Fasyayı etkileyen enflamatuar bir durumdur. Plantar Fasya, topukları ayak parmaklarına bağlar ve ayak kemerini oluşturur. Bu Plantar Fasya, bazı insanlarda daha uzun olan ancak diğerlerinde olmayan gerilebilir bir banda benzer şekilde işlev görür. Plantar Fasya hasarı, topuk şişmesi ve ağrı ile karakterize olan Plantar Fasiitin başlamasına neden olur.

Plantar Fasiit Nedenleri

Plantar Fasiit, Plantar Fasiitteki herhangi bir hasar veya hasarın bir sonucudur. Aynı zamanda yaşlanma ve Plantar Fasyanın vücudun yastıklama ve rahatlık ihtiyacını esnetme ve sürdürme kabiliyetindeki düşüşün bir sonucu olabilir.

Yaşlılıkla birlikte Plantar Fasyanın gerilebilirliği azalır.Ayrıca, şoku emen ve bacak üzerindeki etkileri azaltan yağ dolgusu incelir, Fasyayı daha fazla hasara ve ağrıyı yönetme yeteneğinin azalmasına maruz bırakır. Bunlar yırtılma, morarma veya şişmeye neden olabilir. Koşu, yürüme, ayakta durma ve ayağın topuğu ve tabanı üzerinde etkilere neden olan diğer yorucu ayak egzersizleri Plantar Fasiite neden olabilir.

Başka bir deyişle, Plantar Fasiit, plantar Fasyaya tekrarlanan gerilme yaralanmasından kaynaklanır ve bu suşlar, yeterli vites olmadan ayağa koşma veya yürüme, atlama veya aşırı basınçtan kaynaklanabilir.

Plantar Fasiit hastalığa bağlı olabilir.Artrit bu duruma önemli bir katkıda bulunur.

Plantar Fasiit Belirtileri

Ağrı ve şişlik, Plantar Fasiitin en sık görülen semptomlarıdır.Ayağın alt kısmındaki hassasiyet de bu durumdan kaynaklanabilir. Bu ağrılar ve hassasiyet sabahları veya bacağınıza/topuğunuza uzun süre baskı uyguladığınızda daha kötü olabilir.

Ağrı veya şişmenin bir sonucu olarak, Plantar Fasiit yürüme ve diğer hareketlilik egzersizlerini zorlaştırabilir.Plantar Fasiit mevcut olduğunda, topukta anormal gerginlik ve sertlik vardır. Ayağın tabanı kırmızı, şişmiş, hassas ve dokunmaya veya basmaya karşı son derece hassas olabilir.

Plantar Fasiit Testi Ve Teşhisi

Plantar Fasiit tanısı oldukça basittir ve ekstra ekipman veya test kiti gerektirmez.Doktor genellikle ayağın yanı sıra semptomları / şikayetleri de inceler. Bu durumdan etkilenen bir ayak hassastır, ağrılıdır ve şişebilir.

Ağrı ve şişlik, kırık, çıkık, tümör veya fiziksel yaralanma gibi diğer faktör ve durumlardan kaynaklanabildiği kadar, bu olasılıklar X-ışını veya MRI gibi testlerle de dışlanır.

Plantar Fasiit Tedavileri Ve Etkinliği

Plantar Fasiit tedavisi değişir ve genellikle ağrının nedenine ve yoğunluğuna bağlıdır.Bununla birlikte, çoğu durumda, doktor evde yapılabilecek basit tedavilerle başlayacaktır. Temel tedavi aşağıdakilerden oluşur

  • Topuklar üzerindeki baskıyı azaltmak için kilo vermek
  • Egzersiz oranındaki azalma
  • Ortez kullanımı
  • Ağrıları azaltmak için buz masajı
  • Yeterli yastığa sahip destek dişlilerinin ve ayakkabıların doğru kullanımı.
  • Üzerinde uzun süre durduğunuz zeminde bir çeşit dolgu kullanın

Başka bir tedavi yöntemi bacaklarınızı ve ayaklarınızı germektir.Germe ve rahatlama sırasında bir adımın kenarında durmak gibi bacak kaslarını güçlendiren egzersizler, ayakların gücü ve çevikliği için faydalıdır.

Ayrıca, ilaçlar Plantar Fasiit için bir tedavi olarak kullanılmıştır, too.An ibuprofen gibi anti-enflamatuar, ağrıyı ve şişmeyi hafifletebilir, ancak sadece bir reçete ile.

Daha gelişmiş ve en yeni tedavi yöntemleri şok dalgası, ESWT, proloterapi, PRP ve mikro debridman kullanımını içerir.

Çoğu durumda, yukarıda belirtilen tedavilerin ağrıları hafifletmede ve durumu yönetmede harikalar yarattığı kanıtlanmıştır.Verimlilikleri yaklaşık %90’dır. Bununla birlikte, bu konservatif önlemler başarısız olursa veya durum yaşamı tehdit ediyorsa, cerrahi bir seçenektir. Kronik Plantar Fasya iltihabı cerrahi olarak tedavi edilir.

Sonuç

Topuk Dikeni çok ağrılı olabilir rağmen, erken dönemde zaman tedavisi çok kolay.Sonuç olarak, en kısa sürede, çünkü, kronik bir hastalık ilerledikçe sonra, hafif tedaviler ağrı ve rahatsızlık katlanarak artar etkisiz ve seviyesi olabilir tedavi etmek için en iyisidir.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu