Seyahat

Neden Hepimiz Friluftsliving’i Kucaklamalıyız

Kabul edelim, en iyi sağlık konseptleri İskandinav ülkelerinden geliyor. Hygge, Lagom, Fika … cidden, dünyanın geri kalanından çok daha az gündüz vakti olan bir millet için kesinlikle kendilerine nasıl bakacaklarını biliyorlar. Sağlıklı yaşam radarımıza giren en son İskandinav yaşam tarzı uygulaması Friluftsliving ve bu konuda biraz daha fazla şey öğreneceğiz ve neden hepimizin bu İskandinav yaşam tarzını benimsemekle yapabileceğimizi keşfedeceğiz.

Friluftsliving Nedir?

Norveççe friluftsliv (serbest-lift-liv olarak telaffuz edilir) kelimesinden kaynaklanan Friluftsliving, ‘serbest havada yaşamak’anlamına gelir.Buradaki fikir, hepimizin temiz havada dışarıda mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeye, doğayla bağlantı kurmaya ve açık havada yaşamanın tadını çıkarmaya çalışmamız gerektiğidir. Ve bunun sadece muhteşem güneşli, sıcak bir yaz gününde yapılması gereken bir şey olduğunu düşünmeyin. Hayır, her şey unsurları kucaklamakla ilgili, ne olursa olsun!

Friluftsliving’in kalbinde doğa ile olan bağımız var. İsterseniz bir tür açık havada minimalizm; açıklık, huzur kazanmamızı ve kendimizle yeniden bağlantı kurmamızı sağlayan temel felsefeye geri dönme.Bu ifade 1850’lerde Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen tarafından yazılmıştır. Friluftsliv’i ruhsal ve fiziksel refah için uzak yerlerde vakit geçirmek olarak tanımladı ve bu bugün hala geçerli.

Hiçbir kısıtlama yok, bunun istisnası yok, kesinlikle herkes friluftsliv’i kucaklayabilir.Yaş, fiziksel uygunluk ve finansal durum alakasızdır. Bu herkese ve herkese açıktır. Evet, onu sınırına götürebilir ve kayak veya ziplining gibi yeni bir yüksek oktanlı açık hava kovalamacasına katılabilirsiniz, ancak bunu yapmak zorunda değilsiniz.Yürümek, oturmak ve kuş şarkılarını dinlemek ve bahçecilik, Friluftsliving’in mükemmel örnekleridir. Bu felsefe, güzel doğal dünyamızda, insan yapımı dünyamızın koşuşturmasından kopmamızı sağlayan basit bir rekreasyon biçimi bulmakla ilgilidir.

Friluftsliving’i Nasıl Kucaklayabilirim

Norveçliler için, Friluftsliving ikinci doğa olarak gelir; çok fazla düşünmek zorunda değiller, sadece onların içinde. Ama bizim için bir hooley esen soğuk, ıslak ve ne zaman başlık dışında daha az hardy halk, fikir, açıkçası düşünülemez. İngiliz yazar Alfred Wainwright’ın ünlü olarak yazdığı gibi, ” Kötü hava diye bir şey yoktur, sadece uygun olmayan kıyafetler”.

Unutmayın, Friluftsliving olmasını istediğiniz herhangi bir şey olabilir, büyük bir plan veya yorucu olmak zorunda değildir activity.It kelimenin tam anlamıyla ailenizle pikniğe gidiyor olabilir ya da dünyayı haklara sokarken bir chimenea’nın etrafında oturan bir akşam için arkadaşlarınızı davet ediyor olabilir ya da köpeği gezdiriyor ya da bir yerde bir parkta oturuyor olabilir. Dışarıda yapılırsa Friluftsliving olarak sayılır. Sizi dışarı çıkmaya motive etmenize yardımcı olmak için, açık hava hayatını kucaklamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu bir araya getirdik:

 • Katman Yukarı-İngiliz havası bir şakadır. Bir dakika hava güneşli, bir sonraki yağmur yağıyor ve sıcaklığın ne olduğuna başlamama izin verme. doing.So dövülmekten kaçınmanın tek yolu, gerektiğinde kolayca takabileceğiniz ve çıkarabileceğiniz katmanlar halinde giyinmektir. Bir su geçirmez tabaka, bir fermuarlı polar veya kapüşonlu, bir uzun kollu tabaka ve bir yelek iyi bir kuraldır.
 • Pack Snack – Hadi ama, lezzetli bir tedavi değil yeterince teşvik dışında sonra emin değilim ne olacak!Isınmanıza yardımcı olmak için yanınızda bir şişeye sıcak bir içecek de getirin.
 • Bahçenizi Rahat Bir Cennete Dönüştürün-Akşamlar serin olabilir, ancak bunun bahçenizde vakit geçirmenizi engellemesine izin vermek utanç verici olur. Soğuğu uzak tutmak için, sıcak battaniyeler ve minderler üzerinde stoklayın ve bir veranda ısıtıcısına veya ateş çukuruna yatırım yapın.
 • Dünyayı Merak Etmek – Friluftsliving’in neyle ilgili olduğu budur-doğal dünyayı fark etmek ve huşu içinde olmak.Yürüyüşe çıkın ve çevrenize çok dikkat edin. Hangi sesleri çıkarabilirsin? Hangi ağaçları, bitkileri veya doğal özellikleri fark ediyorsunuz? Işığın ağaçların arasından nasıl süzüldüğüne bir göz atın. Sabah çiyine bir bak. Ayaklarınızın altındaki yaprakların çatlamasına dikkat edin. Kendinizi şu anda tutmanıza izin verin, sadece siz ve doğa onu paylaşıyor.
 • Acele etme-Bu senin zamanın, bu yüzden acele etme ve acele etme.Boş zamanlarınızda dolaşabilir, bahçede çayınızı yavaşça yudumlayabilir, hamakta kitap okuyabilir ve hatta isterseniz uykuya dalabilirsiniz. Bu akışa devam etmek ve onunla savaşmamakla ilgili.
 • Eğlenceli Hale Getirin-Eğer bir ebeveynseniz, sevgili çocuklarınızı yürüyüşe çıkmaya ikna etmenin ne kadar zor olabileceğini bileceksiniz.Allah korusun, ekranlarından uzun uzun bakmıyorlar! Yürüyüşü daha çekici hale getirmek için bir oyuna dönüştürün. Bir çöpçü avı yapın, saklambaç oynayın ve bir sığınak inşa edin. Bir aile olarak yapabileceğiniz çok eğlenceli açık hava oyunları ve aktiviteleri var, bu yüzden iç çocuğunuzu kucaklayın ve nasıl oynanacağını yeniden öğrenin.

Friluftsliving Neden Bizim İçin İyi?

Doğada vakit geçirmenin bizim için iyi olabileceği pek çok yol var. Dışarıda vakit geçirmenin ne kadar iyi hissettirdiğini ve çocuklarda daha da belirginleştiğini tecrübelerinizden bildiğinize eminim.

Açık havada geçirdiğiniz süreyi artırmaktan elde etmeyi bekleyebileceğiniz sağlık ve esenlik yararlarından bazıları şunlardır:

 1. Geliştirilmiş ruh hali
 2. Geliştirilmiş fiziksel sağlık
 3. Doğa ve yerel toplumla bağlantı
 4. Artan öz farkındalık
 5. Azaltılmış stres seviyeleri
 6. Kan basıncını düşürür
 7. Bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olan D vitamini seviyenizi yükseltir
 8. Kaygıyı azaltır
 9. Uykuyu iyileştirir
 10. Seni iyi hissettiriyor
 11. Yaratıcılığı artırır
 12. Odağı geliştirir

Norveçlilerin dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olmasının bir nedeni var ve Friluftsliving kesinlikle bir rol oynuyor.Zihnimizde, bedenlerimizde ve ruhlarımızda elimizden gelenin en iyisini hissetmek istiyorsak, zihniyetlerimizi yavaşlatmayı, kapatmayı ve değiştirmeyi öğrenmeliyiz. Ve bu bizim en iyi friluftsliv yaşamaya başlamak için böyle basit bir yoludur.

Yazarın Biyografisi

Becky Stafferton bir içerik yaratıcısı, tam zamanlı erteleme ve 2 çocuk ve 1 aggy cockapoo annesidir. Hayatın kabarık bulutlar ve gökkuşakları olmadığı gerçeğini korurken, sağlıklı bir yaşam sürmenin gerçekçi, sürdürülebilir ve olumlu bir imajını teşvik etmeye çalışıyor. Sosyal medyada gezinirken kıçına yazmadığı ya da oturmadığı zaman, çamurlu su birikintileri arasında koşarken, liste listeleri yaparken, eski güzel bir inlemeye sahipken, rastgele Google aramaları yaparken ve hayatı buna bağlıymış gibi çömelirken bulunabilir.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu