Moda

Neden Bol Miktarda Doğal ışık Alan Bir Ev İnşa Etmek Refahınız İçin Faydalıdır

Bazı bilimsel araştırmalara göre, doğal ışık ve karanlık alan eksikliği refahınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve depresif belirtileri şiddetlendirebilir. Öte yandan, iyi aydınlatılmış bir alan evinizin daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacak, zihinsel sağlığınız ve ruh haliniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak ve daha düşük enerji faturaları nedeniyle size önemli miktarda para kazandıracaktır. Az doğal ışıklı odalar küf kokusuna sahip olma eğilimindedir ve içinde vakit geçirmek sağlıksızdır. Öte yandan, doğal güneş ışığı doğal bir dezenfektan görevi görür ve güneşin odalarınıza girmesine izin vermek küf kokusundan kurtulmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra, odalarınıza çok fazla doğal ışığa izin vermeniz ve bunun refahınızı nasıl etkileyebileceğinin başka nedenleri de vardır.

Enerji Tasarrufu

Daha önce de belirtildiği gibi, evlerine bol miktarda doğal ışık alan insanlar enerji tasarrufu nedeniyle daha az ödeme yapma eğilimindedir. Temel olarak, eviniz güneş ışınlarının etkisiyle doğal olarak ısıtılır ve ısıtma sisteminizi maksimuma çıkarmak zorunda kalmazsınız.Güneş ışığı büyük pencerelere çarptığında, sıcaklık eşit olarak dağıtılır ve işlem hızlandırılır. Her neyse, uygun panjurlarla, evinizde ne kadar ışık istediğinizi seçebilirsiniz veiç panjur uzmanları, panjurunuzun kanatlarını ayarlayarak her ikisine de sahip olabileceğiniz zaman, çok fazla ışık ve hiç ışık arasında ödün vermek zorunda olmamanızı önerir.Yeni teknolojileri seviyorsanız ve etkinliklerine inanıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey doğal ışığı enerjiye dönüştürmek ve elektrik faturalarınızı minimumda tutmaktır.

Doğal ışık doğal ısıtma sistemi olarak kullanılır, ancak doğal yıldırım olarak da kullanılabilir.Bu sadece ışık kirliliğini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda serbest aydınlatmada size birkaç dolar kazandıracak. Tipik olarak, daha az doğal ışığa sahip yerler daha fazla yapay aydınlatma gerektirir ve bu da düşük maliyetli ampuller kullanıldığında bile daha yüksek elektrik faturalarına neden olur. Enerji tasarruflu bir ev inşa etmek için ilk göz önünde bulundurulması gereken doğal ışık yükleridir ve pencerelerin, kapıların ve camla ilgili herhangi bir seçeneğin kurulması herhangi bir enerji faturasından daha pahalıya mal olabilir, ancak herhangi bir ek maliyete maruz kalmayacaktır.

Doğal ışık Size Besin Sağlayacaktır

Çoğu insan doğal bir D vitamini dozu elde etmek için doğal ışığa ihtiyaç duyulduğunu bilir, ancak pek çok insan bu vitamine neden bu kadar çok ihtiyacımız olduğunu bilmez. D vitamini doğal kemik büyümesi ve gelişimi için gereklidir, düşük D vitamini seviyeleri depresyon, obezite ve multipl skleroz ile yakından ilişkilidir, ancak bu bağlantıyı doğrulayacak daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyacımız olmasına rağmen.Normal işleyiş için ihtiyaç duyduğumuz kritik miktarda D vitamini elde etmenin çeşitli yolları vardır ve D vitamini sentezi için gerekli olan doğal ışığa ek olarak, diyetinize somon, ringa balığı ve ton balığı gibi doğal yağlı balıkları dahil etmeyi düşünmelisiniz.

Odağı Artırır

Son çalışmalar, daha fazla ışığa maruz kalan işçilerin daha üretken olma eğiliminde olduklarını ve daha yüksek düzeyde çalışma moraline sahip olduklarını ve düzenli görevlerini ve sayıları hatırlamak gibi bazı izole eylemleri gerçekleştirirken daha iyi performans gösterdiklerini göstermiştir. Ne olursa olsun gerçeği sen çalışan ev ya da ofis, ve sen-ecek lüzum bir miktarda doğal ışık uzay için artan verimliliğini ve odak.Bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, çalışma saatleri boyunca güneş ışığına maruz kalan çalışanlar daha üretken, daha düşük hastalık iznine sahipti ve ertelemediler.

Sizi Küften Korur

Kulağa geleneksel geliyor, ancak iyi havalandırma, iyi havalandırılmış ve aydınlatılmış alanlar kompakt evlerden ve bot pencerelerinden daha taze.Mantığa göre, bol miktarda doğal ışığa sahip iyi havalandırılmış evler mikrop ve küf içermez. Doğal ışığın içeri girmesine izin vererek ve yeterli havalandırma sağlayarak, evinizin içindeki nemi azaltabilir ve böylece küf oluşumunu önleyebilirsiniz. Evinize doğal ışık girmesine izin veren büyük pencerelere sahip olmak sadece alanınızı dezenfekte etmekle kalmayacak, aynı zamanda havalandırmaya da yardımcı olacaktır çünkü daha küçük pencerelerden daha fazla temiz havaya izin verebilirler.

Doğal ışığın refahınız için faydaları çoktur ve hayatınızı daha kaliteli hale getirecektir. Daha iyi zihinsel sağlık, daha fazla odaklanma, D vitamini sentezi gibi farkında bile olmadığınız bazı faydaları vardır. Bunun yanı sıra, güneş ışığı serotonin salgılanmasını teşvik ettiği ve daha üretken olmanız için size ilham vereceği için fiziksel sağlığınıza fayda sağlayabilir.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu