Seyahat

Nasıl HVAC düzgün çalıştığından emin olmak için

Birçok kişi bir HVAC sisteminin sağladığı rahatlığı takdir eder. Her odanın sıcaklığını beğeninize göre ayarlama ve sıcak bir yaz gününde hoş bir şekilde soğutulmuş bir eve girme yeteneği, evinizde bulunmanın avantajlarından sadece birkaçıdır. Bu konfor seviyesini korumak için, HVAC sisteminizin iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için atabileceğiniz adımların farkında olmalısınız.

1. Filtrelemeyi Kontrol Et

Filtreler, partikülleri havadan uzaklaştırmak için kullanılır, bu da alerjilere yardımcı olur ve ayrıca HVAC ünitenizde toz birikmesini önler.Kendi bakım programınızı planlarken, filtreleri ayda en az bir kez ve içeride sigara içen veya sigara içilmesine izin veren evcil hayvanlarınız varsa daha sık kontrol ettiğinizden emin olun. Süre çok onları sadece temizlenmesi, söz konusu olduğunda zaman değişiklik onları, bu iyi bir haber olduğunu bulabilirsiniz HVAC filtreleri online yani verme, arama teknisyen veya almak zaman gitmek için saklayın.Tek yapman gereken üç şeyi tekrar kontrol etmek.:

  • Filtre boyutları-ihtiyacınız olan yedek filtrelerin boyutunu bilmek için mevcut filtrelerinizin yüksekliğini, genişliğini ve kalınlığını ölçmeniz yeterlidir.
  • MERV derecesi-bunlar, filtrelerinizin parçacıkların boyutuna bağlı olarak parçacıkları ne kadar etkili bir şekilde yakaladığını gösterir.Ev filtrelerinin çoğunluğu 8-13 MERV derecesine sahiptir.
  • Hava filtresi ortamı-bu, parçacıkları filtrelemek için kullanılan malzemeleri ifade eder.Filtrelemek istediğinize bağlı olarak-toz, alerjenler, viral parçacıklar vb. – fiberglas, polyester, pamuk veya diğer çeşitli ortamlar olabilir.

Tüm bunları hallettikten sonra tek yapmanız gereken filtrelerinizi sipariş etmek ve sağlayacakları temiz havanın tadını çıkarmak.

2. Sızıntıları Arayın

Hvac’ınızı sadece konfor için değil, aynı zamanda güvenlik nedenleriyle de izlemek önemlidir.On yaşından küçük herhangi bir ünite genellikle güvenli olsa da, zaman zaman sızıntılar meydana gelir. Ünitenizi kontrol ederken, ünitelerde ve kanallarda pas ve korozyon belirtileri olup olmadığına bakın.Bazı sızıntılar önemsizdir, bazıları ise daha ciddidir. Bu sızıntılar tamir edilmezse tehlikeli olabilir. Yaşadığınız yere bağlı olarak, küçük bir sızıntı bile eviniz için büyük sorunlara neden olabilir. Herhangi bir pas veya korozyon görürseniz, sorunun halledildiğinden emin olmak için bir HVAC tamir teknisyeni çağırmalısınız. Yaşadığınız sızıntı hvac’ın kendisinde herhangi bir soruna neden olmasa bile, dışarı sızan su zeminlerinize ve duvarlarınıza zarar verebilir ve potansiyel sorunlar yaratabilir. Bununla birlikte, eğer bu devam eden bir şeyse, tekrar tekrar, tamamen yeni bir birim almanın zamanı gelebileceğini belirtmek gerekir.

3. HVAC Verimliliği

Hvac’ınızı 7/24 açık gibi hissediyorsanız, ancak fazla bir şey yapıyormuş gibi hissetmiyorsanız, soğutucu akışkanınız düşük olabilir. Soğutucu, havayı gerçekten soğutan şeydir, bu nedenle ilave bir desteğe ihtiyacınız varsa daha fazlasını elde etmek önemlidir.Bir teknisyenin dışarı çıkmasını ve sisteminizi hem eviniz hem de çevreniz için güvenli soğutucu ile doldurmasını sağlayabilirsiniz. Bazı HVAC sistemlerinin diğerlerinden daha verimli olduğunu akılda tutmak da iyi bir fikirdir.Bazıları diğerlerinden daha verimli olan farklı tipte soğutucular da vardır. Bu konuda çevrimiçi olarak daha fazla bilgi edinebilir veya teknisyene sisteminiz için en iyi seçenek olduğunu düşündüğü şeyi sorabilirsiniz.

4. Düzenli Ayarlamaları Planlayın

Aracınızın aksine, çoğu insan çalışmayı bırakana veya yaz sıcağı veya kış soğukluğunun taleplerine ayak uyduramayana kadar hvac’larına asla ikinci bir düşünce vermez. Isıtma ve soğutma sisteminiz için düzenli ayarlamalar planladığınızda, teknisyenler sisteminizin tüm parçalarının yalnızca düzgün çalışmadığından değil aynı zamanda maksimum verimlilikte çalıştığından da emin olurlar. Tabii ki, her zaman hvac’ın etrafında olan sizsiniz, bu yüzden biraz garip bir şey varsa her zaman not almak en iyisidir – normalden daha yüksek sesle mi, yoksa bir çeşit koku mu, yoksa normalde olduğu kadar soğuk hava pompalamıyorsa yapar – ve tüm bunları bir profesyonelle ilişkilendirir.Bir ayarlama sırasında, teknisyen evaporatör ve kondenser bobinlerini temizleyecek, sistemin hareketli parçalarındaki kayış gerginliğini kontrol edecek, kirli filtreleri değiştirecek ve her şeyin koda uygun ve güvenli olduğundan emin olmak için kabloları kontrol edecektir. Bu ideal olarak yılda bir kez veya teknisyen tarafından yönlendirildiği şekilde yapılmalıdır.

5. Konut HVAC Onarımı

HVAC sisteminiz tüm yıl boyunca sizi rahat ettirir, ancak bundan çok daha fazlası var. Aynı zamanda evinizdeki havayı temiz ve sağlıklı tutmak için çalışır ve optimum sıcaklıklar üreterek enerji faturalarını düşük tutar. En azından düzenli olarak izlediğinizden emin olun, böylece sorunlarla karşılaşmazsınız. Sisteminizin yıllık olarak veya önemli sorunlar yaşanmadan önce denetlenmesi için bir HVAC onarım teknisyenine başvurun.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu