Seyahat

Meşgul Ama Formda Kalmak İster Misin? İşte Yapmanız Gerekenler

Zindeliğe yol açacak alışkanlıkları geliştirmeye çalışırken, dünyanın size karşı olduğunu hissedebilirsiniz.Stres, ezici iş taahhütleri, zaman alıcı yan koşuşturmalar ve evinize ve ailenize karşı günlük sorumluluklar, zinde ve sağlıklı olma arzunuzla rekabet ediyor gibi görünebilir. Nerede yanlış gittiğinizi ve gelecekte egzersiz yapmak için zaman ve enerjiye sahip olduğunuzdan emin olmak için ne yapmanız gerektiğini belirlemek zor olabilir. Aşağıdakiler, inanılmaz derecede meşgul olsanız bile, fitness hedeflerinize ulaşmak ve formda kalmak için yapabileceğiniz birkaç şeyi keşfedecektir.

Küçükten Başla

Çoğu zaman, insanlar formda olmak için büyük bir egzersiz standardını karşılamaları gerektiğine inanırlar.Bazı insanlar her gün bir saat egzersiz yapmaya karar verirken, diğerleri yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) programını tamamlamak ister. Bunlar mükemmel hedefler olsa da, bunlar iyi ilk hedefler değildir, çünkü özellikle egzersiz programınıza uymakta zorluk çekiyorsanız, son derece zordur. Alışkanlıklarına küçük başlayan insanlar uzun vadede en fazla başarıya sahip olma eğilimindedir.Bunun nedeni, küçük alışkanlıkların düzenli olarak sürdürülmesinin daha kolay olması ve böylece egzersiz alışkanlığının geliştirilmesine yardımcı olmasıdır. Egzersiz yapma alışkanlığınızı içselleştirdiyseniz, her gün sadece kısa bir süre için olsa bile, zaman ayırmak için çok fazla mücadele etmeyeceksiniz it.It dişlerini fırçalamak gibi olacak; bunu düşünmeden bile yapacaksın. Günde on dakikalık egzersize uymaya çalışmak, egzersiz yapmak için bir saat bulmaktan daha kolaydır. Bir kez alışkanlık varsa, o zaman egzersiz kez uzatma ya da egzersiz çeşit yapmak istediğini belirterek, üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bloklarınızı Adresleyin

Zindelik ve sağlık söz konusu olduğunda olmak istedikleri yerde olmayan herkesin, hedeflerine ulaşmalarını engelleyen iç blokları vardır. Geçmişte bir egzersiz alışkanlığı oluşturmayı denediyseniz ve başaramadıysanız, bu deneyimleri ve anıları tekrar gözden geçirin ve neden yapışmadıklarını belirleyin.Bazen çözüm inanılmaz derecede basittir. Örneğin, daha deneyimli sporcuların önünde spor salonunda egzersiz yapmayı cesaret kırıcı bulduysanız, belki de benim için en iyi kompakt ev spor salonunun ne olduğunu merak ediyorsunuz?Belki de diz veya ayak bileği ağrısından muzdaripsiniz ve yeterli destek sağlayan bir çift yüksek kaliteli koşu ayakkabısına ihtiyacınız var.

Bazen bloklarımız bundan daha büyüktür ve kendi kendini sınırlayan inançlara bağlıdır.Sessiz olmak ve zindeliği düşündüğünüzde aklınıza gelen düşünceleri gözlemlemek için bir dakikanızı ayırın. Gibi düşünceler: sadece zengin insanlar zayıftır, ya da kendimi aç bırakmazsam ve mutsuz olmazsam ne kadar egzersiz yaptığım önemli değil, formda kalmayacağım. Çoğu zaman, ebeveynlerimizin yaptığı hatalar, halk eğitim sistemindeki beden eğitimi dersinin aşağılayıcı dehşeti veya korkunç medya mesajlaşması nedeniyle erken çocukluk döneminde kendi kendini sınırlayan inançlar ruhumuza gömüldü.

İyi haber şu ki, bu inançları değiştirebilirsin. Her zaman seni hissetmek bir olumsuz veya sınırlayıcı inanç hakkında egzersiz, fitness, kilo, sağlık ve ortaya içinde, bir an için Dur ve sor kendine, ister düşünce aslında doğru ya da değil.Ardından, inancı çürüten birinin örneğini internette aramak için beş dakika harcayın. İnançlar güçlü şeylerdir ve onları değiştirmeye çalıştığınızda genellikle iyi bir mücadele verirler; kendinize karşı sabırlı olun ve inancın yanlış olduğunu kanıtlayan örneklere dönmeye devam edin.

İç Uyumu Arayın

Bu, hayatınızda herhangi bir değişiklik yapmakla ilgili en önemli adımlardan biridir.Çok sık iç savaşlarımız oluyor. Nasıl hissettiğimi anlıyorsun. Bir parçanız spor salonuna gitmek istiyor. Başka bir parçanız kanepeye kıvrılıp Gilmore Girls’ün tekrarlarını izlemek istiyor. Bunu, birinin kazandığı ve birinin kaybettiği iki parça arasında bir kavgaya dönüştürmek istemezsiniz (irade üzerinde çalışırken, bu parçaların her ikisi de güçlenir). Bunun yerine yapmak istediğiniz şey, egzersiz yapmak istemeyen tarafınızla bir konuşma yapmaktır. Kendinize sorun: neden evde kalıp Gilmore Girls’ü izlemek istiyorsunuz?Bu hangi amaca hizmet ediyor? Birkaç dakikalığına soru sormaya devam ederseniz, genellikle güçlü bir farkındalıkla karşılaşırsınız.Evde kalmak isteyen tarafınız inciniyor ya da incinmekten korkuyor ve rahatlatılması ve desteklenmesi gerekiyor. Bir orta yol bulun ve o kısma televizyon izlemekten başka hangi şeylerin ihtiyaçlarını karşılayacağını sorun. Belki de bu bölüm için evde yoga seansı yeterli olacaktır. Belki de spor salonuna gitmeden önce korkularınızı bir günlüğüne yazmalı ve ifade etmelisiniz. Belki de tamamen yorgunsun ve ne kadar dinlenmen gerektiğini inkar ediyorsun.Egzersize dayanıklı kısmın ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra spor salonuna gidin.

Yukarıdaki ipuçları, yoğun programınızın ortasında egzersiz yapmak için zaman ve enerji bulmanıza yardımcı olmalıdır.Önemsiz görünseler bile küçük zaferlerinizi kutlayın. Zamanla küçük zaferler toplanır.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu