Moda

Kötü ilişkiler Sağlığınızı Mahvedebilir: İşte Nasıl

Muhtemelen hayatınızda harika ilişkilere sahip olmanın sağlığınız için iyi olduğunu duymuşsunuzdur.Bu çoğunlukla doğrudur. Ne yazık ki, olumsuz etkileşimlere sahip olmak sağlığınıza zarar verebilir ve gelecekte ciddi sorunlara yol açabilir.

Uzun yıllar süren araştırmalardan, aslında sağlık ve ilişki kalitesi arasındaki etkileşim hakkında çok şey biliyoruz.Diğer tüm değişkenleri kontrol ettikten sonra bile, ebeveynleri ile zayıf ilişkileri olan çocukların yetişkin olarak kalp problemleri geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Kötü ilişkilerin sağlığınızı nasıl etkilediğine bir göz atalım:

Telomerlerinizi Ve Hayatınızı Kısaltabilir

Telomerler, DNA’nın ucundaki bölündüğünde yıpranmasını engelleyen küçük koruyucu kapaklar gibidir.Bu kapaklar zamanla kısalır. Tamamen yok olduklarında, hücre artık bölünemez veya işlev göremez ve ölür.

Stresli ilişkilerde olmanın telomer uzunluğunu olumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir.Çevreleri tarafından sürekli yıpranan insanların daha genç yaşta hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Bu, Daha Düşük Benlik Saygısı Sağlığına Yol Açabilir

Eşlerle uzun süreli çatışma dönemleri aslında daha düşük “benlik dereceli” sağlığa yol açabilir.Bu öznel bir metrik olsa da, aynı zamanda ilgi çekicidir. İnsanların sağlıkları hakkında düşünme biçimlerinin aslında uzun vadeli sonuçları üzerinde bir etkisi olabilir.

Araştırmalar, örneğin, her türlü stresin aslında bağışıklık sisteminin düzensizliğine yol açabileceğini göstermektedir.Bu insanlar günlük olarak hissetmek nasıl bir etkisi var, virüs ve enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Hipertansiyon Ve İnflamasyona Yol Açabilir

İhmalkar ilişkiler fiziksel hastalıklara da yol açabilir.Araştırmaya göre, örneğin evlerinde izole hisseden insanların yüksek tansiyon ve iltihaplanma geliştirme olasılığı daha yüksektir. Veriler açıkça gösteriyor ki biz değil sözde yaşamak kendimizi, ama ne daha iyi ne zaman biz topluluklar çevrili olan Diğerleri.

Öfke Ve Kızgınlığa Yol Açabilir

İlişki sorunları kabul edilmediğinde, öfke ve kızgınlık gibi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin araştırmalar, her bir tarafın çatışma çözümüne farklı yaklaşımları olduğunda bazı çiftlerin aslında daha genç öldüğünü göstermektedir.

Çatışma çözme teknikleri bazı durumlarda işe yarayabilir, ancak birçok çift boşanma avukatına gider, çünkü ilişkileri değiştirmek çok zordur.

Yalnızlık Duygularını Artırabilir

Hayatınızda, özellikle eşinizle kötü ilişkileriniz olduğunda, genellikle yalnızlık ve tecrit duyguları üretir.Başka bir kişi fiziksel olarak yakın olabilir, ancak psikolojik olarak uzaktırlar. Gereksinimlerinizi karşılayamıyorlar.

Bazen kötü ilişkilerde, duygularınızı tamamen ifade etmekten kopmuş hissedebilirsiniz.Karşınızdakine gerçekte nasıl hissettiğinizi söylemenin sonuçlarından korkuyorsunuz.

Her Zaman Stresli Hissetmeni Sağlıyor.

Son olarak, hayatınızdaki diğer insanlarla olan olumsuz etkileşimler sizi her zaman stresli hissetmenize neden olabilir. Bu kronik gerginlik durumu sonunda kontrol edilmesi zor olabilecek sağlık sorunlarına dönüşecektir.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu