Genel

Genel Sağlığı Korumak için Dişlere Nasıl Düzgün Bakılır

Gösteriş yapacağınızdan emin olduğunuz bir gülümsemeye sahip olmak son derece önemlidir. Gülümseme, olumlu tutumunuz ve benlik duygunuz için tanınmanızı sağlayacak, insanların gün boyunca size gülümsemelerini sağlayacak ve son olarak, sağlığınıza iyi baktığınız anlamına geliyor.Diş sağlığınız genel sağlığınızla doğrudan ilişkili olduğundan, dişlerinizin bakımı hayatınızın hemen her alanında etkili olabilir. Bunu akılda tutarak, dişlerinizin düzgün bir şekilde bakımını sağlamak için atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır.

1. Dişçiye Git

Diş hekiminizin ofisini yılda en az iki kez ziyaret ettiğinizde, dişlerin uygun şekilde temizlenmesini ve muayenelerini planlamalarını sağlar.Bu, gelişmekte olan herhangi bir plak veya tartarın dişlerden çıkarılmasına neden olur ve bu da boşlukların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, çeşitli ağız problemlerinin erken uyarı işaretleri varsa, diş hekimi bunları tespit etmek için en uygun konumdadır. Son olarak, diş hekiminizin diş ihtiyaçlarınızın ne olduğu hakkında bir fikir edinmesini sağlar, böylece sizin için evde uygulayabileceğiniz kişiselleştirilmiş bir plan oluşturabilir. Yani endişelenecek bir şey bir ağız dolusu Diş İmplantları maliyet, ya da herhangi başka bir prosedür sana ihtiyacım var, sana bakmak online Makaleler verecektir sana ortalama fiyatları.Elinizdeki bu rakamla, sizin için en iyi seçeneği bulmak için çeşitli uygulamalarda çeşitli tedavi seçeneklerinin maliyetlerini karşılaştırabilirsiniz. Bu önleyici bakım için yılda iki kez giderek, dişlerinize mükemmel bir şekilde bakıyor ve genel sağlığınızı sağlıyorsunuz.

2. Her Gün Fırçalayın Ve Diş İpi Kullanın

Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak iyi diş sağlığı için gereklidir, ancak diş ipi kullanmak da önemlidir.Fırçalama dişlerin tüm yüzeylerini temizler, ancak dişler arasındaki boşluklara ulaşmak zordur. Yiyecek parçacıkları orada kolayca sıkışabilir ve ayrışarak bakterilere neden olabilir. Bu olduğunda, plak ve tartar oluşabilir ve bu boşluklara veya diş eti sorunlarına yol açabilir.Yalnız ulaşamıyor fırçalama dişeti altında açılmış haline gıda parçacıkları kaldırır, çünkü diş ipi de önemlidir. Bu parçacıklar çıkarıldıktan sonra, artık dişlere ve diş etlerine çürümeye veya başka sorunlara yol açabilecek şekilde zarar veremezler. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve diş sağlığınıza mükemmel şekilde özen gösterdiğinizden emin olmak için günlük diş ipi kullanın.Bunu söyledikten sonra, asitli yiyecekleri yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak dişlerinizdeki emayeyi aşındırabilir.

3. Yediğiniz Yiyeceğe Dikkat Edin

Yediğiniz yiyeceklerin çok fazla bir fark yaratmadığını düşünebilirsiniz, ancak tükettiğiniz şey aslında diş sağlığınızı etkileyebilir. Çok fazla şekerli yiyecek veya içecek yemek çürüklere neden olabilir ve bunlar daha fazla tıbbi soruna neden olabilir. Şekerli yiyeceklerin bu sorunlara neden olma olasılığı en yüksektir, çünkü tükürüğün parçalanması zordur, ancak soda gibi asitli içecekler de dişlerimize zarar verebilir. Sonuç olarak, bu tür yiyecek ve içeceklerin tüketimini sınırlamak en iyisidir, böylece dişleriniz çürüme veya başka problemler geliştirme riskine maruz kalmaz.Çok fazla taze meyve ve sebze yemenin yanı sıra yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almak, dişlerinizin ve diş etlerinizin güçlü kalmasını sağlamaya yardımcı olabilir ve ayrıca genel sağlığınız için de iyidir.

4. Sulu Kal

Dişlerinizi sağlıklı tutmanın en iyi yollarından biri, kendinizi iyi nemlendirmektir.Gün boyunca su veya diğer berrak şekersiz sıvıları içtiğinizde daha fazla tükürük üretirsiniz. Tükürük doğal bir antibakteriyel savunmadır çünkü bakterileri öldürebilen enzimler içerir. Daha fazla tükürük üretildiğinde, yiyecek parçacıklarının yıkanması ve dişlerinize veya diş etlerine zarar verememesi olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, gün boyunca sulu kalarak dişlerinize mükemmel bir şekilde bakıyorsunuz ve genel sağlığınızın iyi durumda olmasını sağlıyorsunuz.

5. Diş Fırçanızı Düzenli Olarak Değiştirin

Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirmeniz gerekir, çünkü gece gündüz kullandıkça kıllar yıpranır. Aşınmış kıllar, dişlerimizde biriken plakları etkili bir şekilde fırçalayamaz ve onlara zarar verebilir veya yolun aşağısında ciddi diş sorunlarına yol açabilir.Ayrıca, bir diş fırçası bakterilerin büyümesi için ideal bir ortamdır ve aynı fırçayı uzun süre kullanırsanız enfeksiyonlara neden olabilirler. Üç aylık düzenli kullanımdan sonra veya kıllar yıpranırsa veya aşınırsa diş fırçanızı değiştirin. Bu, dişlerinizin mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlar.

Yukarıdaki 5 adımı izleyerek dişlerinize mükemmel bir şekilde bakabilir ve diş sağlığınızın zirvede olduğundan emin olabilirsiniz.Bununla birlikte, bir oyuğunuz veya başka bir tür probleminiz olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimine başvurun, çünkü bu tür sorunlar kendiliğinden geçmeyecektir. Onları ne kadar çabuk yakalarsanız, o kadar hızlı ve kolay düzeltilebilirler.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu