Genel

Evde Egzersiz Rutinine Başladığınızda İhtiyacınız olan 5 Temel Şey

Yaşamlarımız giderek daha hareketsiz hale geldikçe, egzersiz fiziksel ve zihinsel olarak formda kalmanın anahtarıdır. Bisiklete binmek, spor salonuna gitmek ya da havuzda tur atmak olsun, birçok seçeneğimiz var – ve şimdi birçok insanın oturma odalarından, yedek yatak odalarından ya da arka bahçelerinden egzersiz yapmayı seçtiği kendi evlerimiz bile. evde egzersizler giderek daha popüler hale geliyor ve iyi bir sebepten dolayı! Spor salonu üyelikleri pahalı olabilir ve eğer yeni başlıyorsanız, diğer birçok insanın önünde egzersiz yapmak korkutucu olabilir. Öte yandan, evde egzersiz yaparken herhangi bir yere seyahat etmek zorunda kalmazsınız, ekipman için bekleme süresi yoktur ve müziğinizi istediğiniz kadar yüksek sesle çalabilirsiniz, kulaklık gerekmez.

Eviniz muhtemelen bir spor salonu ile aynı boş alana sahip olmasa da, birkaç kullanışlı ekipmanla nispeten küçük bir alanı bile mükemmel bir ev egzersiz yerine dönüştürebilirsiniz – ve en iyi yanı, çok fazla para düşürmeniz gerekmiyor. Dambıllerden egzersiz bantlarına kadar, ev egzersizinizi bir sonraki seviyeye taşımak için 5 temel öğe için seçimlerimiz için okumaya devam edin.

1. Yoga / Egzersiz Matı

İster evde yoga yapıyor olun, ister şınav veya egzersizi gibi zemin işleri yapıyor olun, sert zeminlerde konforu en üst düzeye çıkarmak ve yüzeyleri stabilize etmek için bir yoga matı olması gerekir.Makul bir fiyata kaliteli bir yoga matı satın alınabilir. Kendinize daha fazla yastıklama sağlamak için daha kalın bir paspas tercih edin ve daha yüksek yoğunluklu egzersizler yapıyorsanız, kaymaz bir paspas, altınızda kaymamasını sağlamak için gitmenin yoludur.

2. Ağırlıklar, Dambıl Veya Kettlebells

Kardiyo söz konusu olduğunda, dambıl kaldırmak şüphesiz yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biridir. Sadece gücünüzü artırabilir ve kas kütlenizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda ağırlıklarla çalışmak da dinlenme metabolizma hızınızı artırabilir ve egzersiz bittikten sonra bile kalori yakmaya devam etmenizi sağlar. Orada birçok farklı dambıl ve kettlebell türü var ve bu günlerde onları çok makul bir fiyata alabilirsiniz.Dambıllerle ilgili en iyi şey, hafiften ağırlığa kadar çeşitli ağırlıklarda olmaları ve fitness seviyenize en uygun olanı bulmak için size birçok seçenek sunmalarıdır.

3. Atlama İpi

Atlama ipleri, herhangi bir ağır ekipmanla uğraşmadan kardiyo egzersizinizi yapmanın eğlenceli bir yoludur.Atlama, kalp atış hızınızı arttırmanın harika bir yoludur çünkü kollarınız, bacaklarınız ve çekirdeğiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun birçok farklı yerinde çalışır. Rahat kulplu hafif bir ip için uyanık olun ve ipin doğru yükseklikte olduğundan emin olun (ipin ortasında bir ayağınızla durup size karşı ölçerseniz göğsünüzden daha yükseğe çıkmamalıdır). Tabii ki, alçak tavanlarınız varsa ve bir atlama ipi kullanmak bir seçenek değilse, bir HIIT antrenmanından aynı tür kardiyo sonuçlarını alabilirsiniz.

4. Direnç Bantları

Direnç bantları, koleksiyonunuza eklemek için başka bir ucuz ve saklanması kolay öğedir. Dambıllere benzer şekilde, çeşitli direnç seviyelerinde de gelirler (genişlik ne kadar kalın olursa direnç o kadar sert olur) ve bunları fitness seviyenize göre uyarlamanıza izin verir.Direnç bantları çeşitli şekillerde kullanılabilir, bu da onları ev egzersiz rutininize son derece çok yönlü bir katkı sağlar. Direnç bantları, gücü arttırmak, hareketliliği ve esnekliği arttırmak ve hatta yaralanma rehabilitasyonuna yardımcı olmak için mükemmel bir seçimdir.

5. Bir Stabilite Topu

Bir stabilite topu, evde egzersizler söz konusu olduğunda düşündüğünüz ilk şey olmayabilir, ancak genel güç, denge ve esneklik oluşturmak için harika olan biriyle yapabileceğiniz birçok egzersiz vardır.Ayrıca, masa sandalyeniz için bir stabilite topu değiştirerek, işinizi yaparken çekirdeğinizi tonlayabilir ve güçlendirebilirsiniz. Bir stabilite topu ararken, daha sıkı topların daha sert egzersizler sunduğunu unutmayın ve boyunuz için doğru boyutta topu bulduğunuzdan emin olun (örneğin, 5’1” ile 5’8 ” arasındakiler bir55 cm top, 5’9” ve 6’2” arasındaki insanlar 65 cm’lik bir topu tercih etmelidir).

İster tam teşekküllü bir ev spor salonu kurmak için geniş bir açık alanınız olsun, ister saklayabileceğiniz basit bir seçeneği tercih edin, yine de birkaç kullanışlı ekipmanla ev egzersizinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu