Kadın

Ebeveynleriniz Yaşlandıkça Dikkat Etmeniz gereken 6 Şey

Yaşlandıkça, yardım edemeyiz ama fiziksel ve zihinsel olarak eskisinden daha zayıf hissederiz. Bu, iş stresi, maddi zorluklar ve hatta ailenizle ilgili sorunlar gibi yaşamınız boyunca yaşadığınız zorluklardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, ebeveynleriniz yaşlandıkça, özellikle de bir bakım evi düşünmeniz gerekiyorsa, bu altı şeyi uyanık olmak önemlidir.

1. Oryantasyon

Ebeveynleriniz yaşlandıkça, onları kendi mahalleleri gibi tanıdık bir yere götürdüğünüzde aniden kendilerini tamamen kaybolmuş bulabilirler.Bunun nedeni, beyninin mekansal yönelim ve navigasyondan sorumlu bölümlerinin yaşla birlikte kötüleşmesidir. Bu nedenle, bunun için uyanık olmak ve onlara hala bağımsız hissedebilecekleri bir şekilde yardımcı olmak önemlidir.

2. Yalnız Olma Arzusu

Ebeveynleriniz aniden yaşlandıkça herhangi bir kesinti olmadan yalnız kalmak için fırsatlar aramaya başlayabilir.Bunun birçok sebebi olabilir. Günleri iş ve faaliyetlerle doluyken bir zamanlar sahip oldukları özgürlük ve bağımsızlık duygusunu kaçırabilirler.

3. İletişimde Karışıklık

Ebeveynleriniz yaşlandıkça, demans veya artrit gibi yaşla ilgili diğer sorunlar nedeniyle iletişim becerileri bozulmaya başlayacaktır.Ailenizin etkili bir şekilde iletişim kurmakta zorluk çektiğini fark ederseniz, uyarı işaretleri için uyanık olmalısınız. İşitmeleri kötüleştiği için sizden sürekli bir şeyleri tekrarlamanızı veya garip istekte bulunmanızı isteyebilirler. Bu olduğunda ailenizle anlayışlı ve sabırlı olmak önemlidir.

4. Geçmişte Yaşama Arzusu

Ailen yaşlandıkça, geçmişi özlemeleri çok doğal.Size eski güzel günleri dün gibi anlatmaya, aile tatillerini ya da partileri hatırlamaya bile başlayabilirler. Bunun için uyanık olmalı ve onları mümkün olduğunca şimdiki ana geri getirmeye çalışmalısınız.

5. Ebeveyninizin Görünüşü

Ebeveynlerinizin yaşlandıkça daha kırılgan hale gelip gelmediğini söylemek zor olabilir, çünkü şekilleri ve büyüklükleri çok hızlı değişebilir.Örneğin, ebeveynleriniz kilo kaybı veya daha yavaş bir metabolizma sonucu eskisinden daha ince görünmeye başlayabilir. Bunun için uyanık olmak ve ebeveyninizin mevcut durumunu geçmişte nasıl oldukları ile karşılaştırmamaya çalışmak önemlidir.

6. Unutkanlık

Ailen yaşlandıkça, kendilerini eskisinden daha çok şeyi unutmuş bulabilirler.Bunun için uyanık olmalısınız ve ailenizin ne kadar hatırladığını takip etmeye çalışmalısınız, çünkü bu onların bunama olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, unutmaları durumunda önemli tarihleri veya etkinlikleri kaydetmeleri için onlara bir kalem ve kağıt verebilirsiniz. Belki de bakımevlerine mühlet vermeyi düşünmenin zamanı gelmiştir.

Kapanışta

Ebeveynleriniz, sevdikleri şeyleri yapamamaları nedeniyle yaşlandıkça daha sinirli ve kolayca sinirlenebilir hale gelebilir.Ayrıca, sıkıntı ve acı ile başa çıkmak için mizahı başa çıkma mekanizması olarak kullanmaya başlayabilirler. Bir sonraki yaşam aşamalarını planlamalarına yardımcı olmak için bölgenizdeki en iyi bakım evlerinin bir listesini alın. Bunun için uyanık olmalı ve sorunlarıyla etkili bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olmaya çalışmalısınız.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu