Moda

Diyetiniz Bağımlılık İyileşmesini Nasıl Etkiler?

Yediğimiz yiyecekler vücudumuzun nasıl hissettiği ve işlev gördüğü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bağımlılık kurtarma yolculuğunuz istisna değildir: Besin değeri olan yiyecekleri yemenin iyileşmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Uyuşturucu veya alkolden detoks yaparken, vücudunuzun kaybettiği besin maddelerinin bir kısmını yenilemenize yardımcı olacak yiyecekler yemeniz gerekir. Ve uyuşturucu rehabilitasyon programınız sırasında veya sonrasında sağlıklı, ayık bir yaşam tarzı kurarken, doğru beslenme fiziksel ve zihinsel sağlığı bulmanın anahtarı olacaktır.

İşte diyetinizin uyuşturucu veya alkol bağımlılığı iyileşme sürecinizi etkilemesinin birkaç yolu.

Tükenmiş B12 Kaynağı

Uyuşturucu veya alkol kullanımı sırasında vücudunuz besinlerden aç kalacaktır. Örneğin, metamfetamin ve diğer kötüye kullanım ilaçlarına bağımlı olan kişilerin daha düşük B12 seviyelerine sahip oldukları bulunmuştur.Araştırmaya göre, B12 eksikliğinin metamfetamin bağımlılığının iyileşmesi üzerinde bir etkisi olabilir ve B12 tedavisi iyileşmeye yardımcı olabilir.

Düşük B12 seviyeleri, depresyon ve kişilik değişimleri gibi psikolojik ve zihinsel sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır; bunların her ikisi de bir kişinin itidal sağlama şansına zarar verebilir.Ruh sağlığı sorunları sıklıkla tetikleyicidir, iyileşmeyi engeller ve nüks olasılığını arttırır.

B12 alımınızı artırarak, bu endişeleri gidermeye yardımcı olabilirsiniz. B12 bakımından zengin gıdalar şunları içerir:

  • süt gibi süt ürünleri
  • Yumurtalıklar
  • balık
  • tavuk
  • sığır eti

Yeterli Miktarda Tiamin (B1 Vitamini)Almak

Alkol bağımlılığının üstesinden geliyorsanız, vücudunuzda tiamin (B1 vitamini) tükenmiş olabilir. Alkol, gıda tedarikinizi kullanılabilir enerjiye dönüştürmekten sorumlu olan tiaminin emilimini engeller.

Genellikle kahvaltılık tahıllar, domuz eti, yoğurt, balık, fındık ve bezelye gibi yediğiniz yiyeceklerden bol miktarda tiamin alırsınız.Bununla birlikte, çok fazla alkol tüketen biri bu besinleri düzgün bir şekilde ememeyebilir.

Bağımlılık iyileşme süreciniz sırasında, daha yüksek seviyelerde tiamin içeren yiyecekleri bulun ve bunları diyetinize dahil edin.Bunun sonucunda daha güçlü, daha sağlıklı ve daha enerjik hissedeceksiniz (bu da motivasyona ve iyileşme faaliyetlerine devam etme arzusuna yardımcı olacaktır).

Ruh Halinizi İyileştirmek için Folik Asit

Folik asit, nohut, narenciye, pancar, brokoli ve lahana ve ıspanak gibi koyu yapraklı sebzelerde sıklıkla bulunan başka bir B vitaminidir.Bu vitamin, ruh halini iyileştiren serotonin üretimi için gereklidir.

Araştırmacılar, folik asit eksikliği olan kişilerin depresyon gelişme riskinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.Ayrıca, düşük folik asit seviyeleri önceden var olan depresyon semptomlarını şiddetlendirebilir.

Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı ile birlikte ortaya çıkan en yaygın bozukluklardan bazıları depresyon, anksiyete, OKB, bipolar bozukluk ve TSSB’DİR. Çalışmalar, bu zihinsel sağlık bozukluklarının her birinin folat formülasyonları ile tedavi edilebileceğini göstermiştir.

Alkol veya uyuşturucu bağımlılığından kurtulurken ruh sağlığınıza dikkat etmek çok önemlidir. Uzun süren eksikliklerden sonra, vücudunuzun folik asit gibi vitamin tedarikini yenilemeniz ve ruh halinizi kimyasal düzeyde iyileştirmeye başlamanız gerekir.

Daha iyi ruh halleri, daha az ruh hali değişimi ve akıl hastalığı belirtileri ile, isteklerle daha az mücadele ettiğinizi, daha fazla öz-değer ve tatmin duygusu hissettiğinizi ve iyileşmede başkalarıyla daha iyi bağlantı kurduğunuzu göreceksiniz.

Fiziksel ve Zihinsel Sağlığınıza Dikkat Etmek

Yediğiniz yiyecekleri izlerken ve B12, B1 ve folik asit bakımından zengin olanlar gibi daha besleyici yiyecekleri dahil etmeye çalışırken nihai hedefinizi hatırlayın.Bu, iyileşme sürecinde uzun süreli itidal elde etmenize yardımcı olacak başka bir adımdır. Sağlıklı bir diyet geliştirerek fiziksel sağlığınıza dikkat edin ve zihninizin ve vücudunuzun bağımlılık iyileşmesinde nasıl gelişebileceğini izleyin.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu