Trend

Diş Eti Ağrısını Hafifletmek için 5 Ev İlaçları

Ağız sağlığı için parlak bir gülümseme ve düz dişlerden daha fazlası vardır, çünkü bunlar tek başına sizi diş eti hastalığı gibi ağız hastalıklarından koruyamaz. Ne yazık ki, istatistikler İngiltere’de 3 milyondan fazla insanın sürekli ağız ağrısından muzdarip olduğunu göstermektedir.Ağrının nedenleri ve şiddeti, çeşitli sorunlara ve yaşam tarzı seçimlerine bağlı olarak değişebilir. Ama acınızı nasıl tedavi edebilir ve hafifletebilirsiniz? İşte diş eti ağrısından anında rahatlama sağlayabilecek beş ev ilaçları.

esans

Birçok tıbbi ürünün uçucu yağlar içermesinin iyi bir nedeni vardır.Dolaşımın iyileştirilmesinin yanı sıra ağrı ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olan özellikler içerirler. Sadece su ve uçucu yağları birleştirerek diş eti ağrısı için kendi ağrı kesicinizi yapabilirsiniz. Temiz bir sprey şişesini karışımınızla yarıya kadar doldurun ve derhal rahatlamak için iltihaplı bölgeye püskürtün.

Tuzlu Su İle Durulama

Bir bardağa bir bardak ılık su dökün, bir çorba kaşığı tuz ekleyin ve karıştırmak için iyice karıştırın.Tuzlu su çözeltisini ağzınızda gezdirin ve bittiğinde tükürün-şişlik azalıncaya kadar bunu yapın. Tuzun, diş etlerinizde yaşayan ve şişmeye neden olan bakterilerin giderilmesine yardımcı olan bir takım özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Tuzlu su ile durulama, ağızda alkali bir ortam oluşturarak ağızdaki PH dengesini yükseltir ve bakterilerin gelişmesini zorlaştırır. Zararlı bakteriler asidik ortamları tercih ettiğinden, ağzınız nötralize edildiğinde daha az iltihaplanır.

Sıcak Veya Soğuk Kompresler

Sıcak kompres için, temiz bir bezi tolere edilebilir bir sıcaklığa ısıtılmış suya batırın ve fazla suyu sıkın.Nemli, ılık bezi diş etlerinizin ağrı yaşadığınız bölgesine hafifçe bastırın. Soğuk kompres için diş eti ağrınıza en yakın bölgelere buz torbasına sarılmış temiz bir bez uygulayın.

Bu yöntemler diş eti ağrınızı gidermek veya azaltmak için etkinlik gösterse de, sıcak veya soğuk kompresin doğrudan diş etlerinize uygulanmaması önerilir.

Çay poşetleri

Zencefil ve papatya gibi anti-enflamatuar özelliklere sahip çay poşetleri veya yeşil çay, ebegümeci çayı veya belki de siyah çay gibi büzücü tanenler bakımından zengin olanlar diş etlerinizdeki ağrıyı etkili bir şekilde hafifletir. Anti-inflamatuar özellikler, tanenler diş etlerini tahriş eden her şeyi emdiği için ağrıyı yatıştırır.

Over-the-Counter (OTC) İlaçlar

Ev ilaçlarınızı reçetesiz satılan ilaçlarla birleştirirken en iyi sonuçları görebilirsiniz. Örneğin, bazı ağız ülseri merhemleri, ağrılı diş etlerinden, diş tellerinden ve takma diş rahatsızlıklarından hızlı iyileşme, iltihaplanma ve ağrı kesici sunar.Ayrıca, uzmanlar, ibuprofen ve naproksen gibi reçetesiz satılan steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların diş ağrısına karşı etkili olabileceğini, çünkü diş etlerinizin kızarmasına veya şişmesine neden olan enzimleri inhibe ettiklerini öne sürdüler.

Bu tedavilerin size ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlaması garanti edilse de, bu liste kapsamlı değildir. Diş eti ağrınızı evde tedavi etmenin daha fazla yolunu arayabilirsiniz. Ancak, ağrı şiddetli olur ya da diş etlerinde kanama devam ederse, bir diş hekimi ziyaret için zaman olabilir.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu