Moda

Daha Sağlıklı bir Vücut için 5 Çeşit Aralıklı Oruç!

” Vücut için oruç tutmak ruh için besindir ” – Aziz John Chrysostom.

Oruç artık sadece kilo vermek ya da formda kalmak için değil. Aralıklı oruç, birçok insanın dünya çapında benimsediği yeni bir eğilimdir.

Aralıklı oruç sadece vücudunuzdaki aşırı yağların azaltılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onu detoksifiye eder, ruh halini iyileştirir, hücresel atıkları ve benzerlerini giderir.Aralıklı oruç tutmanın faydaları muazzamdır. Ancak, çalıştığınız açlık türüne çok bağımlıdır.

Bir 2018 çalışmasına göre, 5:2 diyet, tip 2 diyabetli kişiler için kilo kaybı ve kan şekeri kontrolü için günlük kalori kısıtlaması kadar etkilidir.5: 2 diyeti bir tür oruçtur, ancak tek değil. Aralıklı oruç, her biri kendi avantajları olan çeşitli biçimlerde gelir.

Bu aralıklı oruç yöntemlerinden bazılarını çözelim!

5: 2 Oruç

Yukarıda alay edildiği gibi, 5:2 oruç, oruç tutmaya yeni başlayanlar için nispeten kolay bir yöntemdir.5: 2 oruç tutma yöntemi, 5 gün boyunca normal yemek yemeyi ve 2 gün boyunca oruç tutmayı önerir. Kaç gün ayırmak istediğinize karar vermek size kalmış. İki oruç gününü (48 saat) bir arada tutabilir veya ayırabilirsiniz.

Bu yöntemin özü, iki oruç günündeki kalori sayısını günde 500-600 kaloriden az veya ona eşit olarak sınırlamanız gerektiğidir.Sadece sağlıklı yağlar, proteinler ve sebzeler yediğinizden emin olun. Bu karbonhidrat isteklerinizi tatmin edecektir.

Sağlık Yararları

 • Kan şekeri seviyelerini düzenler
 • İnsülin direncini artırır
 • Ağırlığı azaltır

Faydalı ipucu-Oruç gününde herhangi bir dayanıklılık egzersizi yapmadığınızdan emin olun.

Alternatif Gün Oruç (4:3)

Kilo vermek için aç yatabilir misin?Yapabilirsen, bu plan senin için olabilir.

4: 3 planı sizi her gün oruç tutmak için tasarlanmıştır.Dört gün boyunca yemek yeme ve üç gün oruç tutma seçeneğiniz var ya da tam tersi. Alternatif gün oruç planında dikkat edilmesi gereken şeyler şunlardır:

 • Kalori tüketiminizi normalden %25’e eşit veya daha az tutmanız gerekir day.It kabaca 500 kaloriye eşdeğerdir.
 • Oruç tutmayan günlerde normal yiyin.
 • Kalorilerinizin belirtilen %25’i herhangi bir şeker veya nişastadan gelmemelidir.

Oruç tutmanın aşırı bir yolu olduğu için, daha uzun süre takip etmek zor olabilir.

Sağlık Yararları

 • Kalp sağlığını destekler
 • Kilo kaybını teşvik eder

Faydalı ipucu-Hızlı günlerde kendinizi meşgul edin ve ilerlemenizi izlemek için DoFasting uygulamasını kullanın.

Aralıklı Oruç Yöntemleri Türleri

16:8 Oruç

16: 8 aralıklı oruç, oruç tutmaya yeni başlayanlar için de harika bir yoldur.16: 8 oruç yöntemini kullanırken 16 saat oruç tutmalı ve yeme pencerenizi 8 saate ayarlamalısınız. Genellikle, yönetmek zordur, ancak yeme pencerenizi öğlen 12 ile akşam 8 arasında tutarsanız değil.

Oruç saatlerinde isterseniz kahve, çay ve kalorisiz içecekler tüketebilirsiniz.Her ne pahasına olursa olsun kalori içeren herhangi bir şeyden kaçınılmalıdır. Büyük olasılıkla öğleden sonra olacak olan oruçtan sonra yemek yediğinizde, yemeğin günlük kalori alımınızın yaklaşık yarısını içerdiğinden emin olun.

Sağlık Yararları

16: 8 oruç tekniğinin aşağıdakiler gibi büyük faydaları vardır

 • Kan şekeri seviyelerini sabit tutar
 • Kilo ve yağ kaybına yardımcı olur.
 • Tip 2 diyabeti önleyebilir.

Faydalı ipucu-Oruç sırasında meditasyon yapmayı deneyin ve iştahı bastırmak için tarçınlı bitki çayı içirin.

OMAD

OMAD günde bir öğün olarak genişletilir.Bu diyet planını takip ederken, 23 saat oruç tutmalı ve bir saat yemek yemelisiniz.

Yediğinizde, dengeli bir diyetin tüm besleyici unsurlarını dahil ettiğinizden emin olun.Hamburger ve pizza gibi abur cubur alımınızı sınırlayın. Vücudunuza yatmadan önce sindirmek için yeterli zaman vermeniz gerektiğinden, günün ana öğününü saat 4 ile 7 arasında yiyin.

Sağlık Yararları

 • Bilişsel performansı artırır
 • Kan şekeri seviyelerini düşürür
 • Kolesterol seviyesini düşürür

Faydalı ipucu-Oruç tutma konusunda herhangi bir deneyiminiz olmadığı sürece bu oruç yöntemini denemekten kaçının.

Savaşçı Diyeti

Adından da anlaşılacağı gibi, savaşçı diyeti Ori Hofmekler tarafından formüle edildi.Daha önce İsrail Özel Kuvvetlerinde görev yapmıştı.

Bu oruç yönteminde, 20 saatlik bir pencere için oruç tutmanız ve günün kalan dört saatinde yemek yemeniz gerekir.Oruç tutmak için daha az yemek yiyebilirsin. Haşlanmış yumurta, yeşil çay gibi sıfır kalorili içecekler vb.

Akşam ana yemeğinizde organik, yüksek besin içeren yiyecekleri dahil etmeniz gerekir. Ketojenik bir diyet uygularsanız bu orucu da yapabilirsiniz.

Sağlık Yararları

 • Beyin sağlığını artırabilir
 • Enflamasyonu azaltır
 • Kan şekeri seviyelerini kontrol edebilir.

Faydalı ipucu-Rafine karbonhidrat, işlenmiş et ve yapay tatlandırıcılar yemekten kaçının.

Sonuç

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdı.Ancak, bizi çeşitli şekillerde elverişsiz hale getirdi. Hepimiz egzersiz eksikliği ve yoğun bir programın sonucu olarak bir tür sağlık sorunundan muzdaripiz.

Formda olmanın diğer tüm yolları arasında, Oruç, yoğun hayatımıza uyan şeydir.

Oruç tutmanın belirtilen yollarını izleyerek kilo verebilir ve kolayca formda kalabilirsiniz.Bununla birlikte, vaktinden önce plan yapmalı ve sonra oruç tutmaya başlamalısınız çünkü vücudunuzun uyum sağlaması için zamana ihtiyacı olabilir.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu