Genel

Bağımlılık Hakkında Bilmeniz gereken 6 Önemli Şey

Bağımlılık, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir sorundur. Bağımlılıkla mücadele ediyorsanız veya olan birini tanıyorsanız, bağımlılığın ne olduğunu ve nasıl tedavi edilebileceğini anlamak önemlidir.Bu blog yazısı, farkında olmanız gereken bağımlılığın altı önemli yönünü ele alacaktır.

1. Rehabilitasyon Tesislerinin Çeşitli Türleri Vardır

Bağımlılık hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri, çeşitli rehabilitasyon tesisleri olmasıdır.Üç tip rehabilitasyon merkezi vardır: yatarak tedavi merkezleri, ayakta tedavi merkezleri ve yatılı rehabilitasyon merkezleri. Her tesis türünün kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Hangi tür tesisin sizin veya sevdikleriniz için en uygun olduğunu belirlemelisiniz. Çeşitli madde bağımlılığı rehabilitasyon tesislerinin özel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinden emin olabilirsiniz.Önemli olan ödevinizi yapmak ve sizin için en iyisini bulmaktır. Bunu yaparsan iyileşme yolunda olacaksın.

2. Bağımlılık Tedavisine “Tek Beden Herkese Uyar ” Yaklaşımı Yoktur

Bağımlılık hakkında bilmeniz gereken bir diğer önemli şey, tedaviye “herkese uyan tek beden” yaklaşımının olmamasıdır.Bir kişi için işe yarayan şey bir sonraki kişi için işe yaramayabilir. Bu nedenle çeşitli tedavi seçenekleri sunan bir rehabilitasyon tesisi bulmak çok önemlidir. En iyi rehabilitasyon tesisleri, tedavi planını bireyin özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde uyarlayacaktır.Örneğin, bireyin birlikte ortaya çıkan bir zihinsel sağlık bozukluğu varsa, rehabilitasyon tesisi ikili tanı tedavisi sağlayabilir. Başarınızı garanti etmenin tek yolu budur.

3. Belirli Bir Tedaviyi Seçerken, Risklerin Tam Olarak Farkında Olmalısınız

Belirli bir bağımlılık tedavisi türünü düşündüğünüzde, ilgili risklerin farkında olmak önemlidir. Örneğin, yatarak rehabilitasyona karar verirseniz, tedavi programı süresince tesiste kalmanız gerekecektir.Buradaki tehlike, kendinizi kapana kısılmış ve ayrılamamış hissetmenizdir. Öte yandan, ayakta tedavi rehabilitasyonu düzenli terapi seanslarına katılmanızı gerektirir. Buradaki risk, tedavi programına daha az bağlı olmanız ve nüksetmenizdir. Bir karar vermeden önce, her tedavi seçeneğinin artılarını ve eksilerini tartmak ve her tedavi türüyle ilişkili risklerin tam olarak farkında olduğunuzdan emin olmak çok önemlidir.

4. Bağımlılık Kronik Bir Hastalıktır

Kronik bir hastalık olan bağımlılığı hakkında bilmek önemli bir şeydir.Bu, bağımlılığın kontrol edilebileceği ancak tedavi edilemeyeceği anlamına gelir. Bağımlılık yönetimi söz konusu olduğunda, hem ilaç hem de tedaviyi içeren bir tedavi planına sahip olmak çok önemlidir. Subokson, metadon ve Vivitrol, bağımlılık tedavisi için reçete edilen ilaçlardan bazılarıdır. Terapi tedavileri ise bilişsel-davranışçı terapi, motivasyonel görüşme ve aile danışmanlığını içerir. Bağımlılığınızın üstesinden gelmek istiyorsanız, tedavi aramalısınız. Tedavi size bağımlılığınızı nasıl yöneteceğinizi ve üretken, sağlıklı bir yaşam sürmeyi öğretecektir.

5. Bağımlılık Herkesi Etkileyebilir

Birçok insanın inandığına rağmen, bağımlılık yaş, ırk veya cinsiyetten bağımsız olarak herkesi etkileyebilir.Örneğin, bazı insanlar bağımlılığın sadece gençler için bir sorun olduğuna inanmaktadır. Bu doğru değil. Bağımlılık her yaşta ortaya çıkabilir. Bağımlılık, gerçekte, tüm aileyi etkileyen bir hastalıktır. Bu, sevdiklerinizden biri bağımlılıkla mücadele ediyorsa, sizin de etkilendiğiniz anlamına gelir.Hayatınızı tekrar yoluna koymak istiyorsanız, bağımlılık tedavisi aramalısınız.

6. Bağımlılığın Üstesinden Gelebilirsin

Son olarak, bağımlılığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu bilmelisiniz.Tedavi yardımı ile bağımlılığın üstesinden gelinebilir. Doğru destek ve tedavi ile uzun süreli itidal elde edebilirsiniz. Bu, yardım istemek için gerekli adımları atmadan önce önce bir sorununuz olduğunu kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. O zaman tedavi planına bağlı kalmak ve hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak size kalmış. İyileşme yolunuza başlamak için bugün nitelikli bir rehabilitasyon merkezinden yardım isteyin.

İşleri tamamlamak için bağımlılık hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli şey var.Yukarıda belirtilenler en önemlilerinden sadece birkaçıdır. Bağımlılıkla mücadele ediyorsanız yalnız olmadığınızı bilin. Yardım mevcuttur ve doğru tedavi planı ile bağımlılığın üstesinden gelebilirsiniz.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu